Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Jakie są zagrożenia związane z projektem Fabryki 4.0?

Autor: WNP.PL (JM)
10-03-2016 09:59
Jakie są zagrożenia związane z projektem Fabryki 4.0?
Fot. Fotolia

W czasie coraz szerszego wdrażania idei przemysłu 4.0, korzystającego z mnóstwa zespolonych i wzajemnie komunikujących się urządzeń produkcyjnych, rośnie również prawdopodobieństwo zagrożeń cyberatakami - przestrzega Ewelina Hryszkiewicz, kierownik ds. produktu, Atman.

Jak wskazuje nasza rozmówczyni, może ono dotyczyć zarówno systemów zarządzania i kontrolowania produkcji, jak i samych finalnych produktów.
- Stoimy w obliczu reindustrializacji Europy i ukierunkowania przemysłu na produkcję wysoce zinformatyzowaną, wykorzystującą najnowsze technologie - mówi. - Ideą współgrającą z takim stanem rzeczy jest Fabryka 4.0, czyli nowe oblicze produkcji, gdzie dany produkt będzie można wcześniej powołać do życia w przestrzeni wirtualnej czy przy zastosowaniu zaawansowanych drukarek 3D. Ten ekosystem będzie musiał być ekonomicznie opłacalny i bardzo dobrze zabezpieczony.

Przedstawicielka Atman wskazuje przykłady ze świata, które już dzisiaj możemy zaobserwować, uświadamiające, jak ważna będzie kwestia właściwego zabezpieczenia zarówno samych systemów, jak i elektronicznych rozwiązań implementowanych w wytwarzanych produktach.

- Pod koniec ubiegłego roku ofiarą ataku cyberprzestępców padła niemiecka huta stali, a przedstawiony po zdarzeniu raport niemieckiego Federalnego Biura Bezpieczeństwa Informacji określił skalę wyrządzonych szkód jako „massive damage” - opisuje Ewelina Hryszkiewicz. - Crackerzy użyli e-mailowych „min pułapek” w celu wykradzenia loginów i przejęcia całkowitej kontroli nad systemami administrującymi pracą kopalni i zarządzającymi pracą wszystkich jej urządzeń. W efekcie wiele maszyn w jednej chwili przestało działać, nagle przerywając zaplanowaną pracę, co wprawiło w osłupienie obecnych wówczas pracowników, a piec hutniczy nie mógł być wyłączony w bezpieczny i codziennie stosowany sposób. Niezgodne z procedurą wyłączenie pieca było źródłem największych szkód.

Nasza rozmówczyni zwraca uwagę, że crackerzy byli doskonale wyszkoleni i precyzyjnie „celowali” wysyłanymi mailami, znając przy tym podstawy inżynierii społecznej, pomocnej przy infiltrowaniu fabryki. Atakujący zastosowali bowiem politykę spear phishingu, koncentrującą się na dotarciu do najwyższych szczeblem inżynierów produkcji i sprowokowaniu ich do otwarcia maili, co gwarantowało intruzom natychmiastowe przejęcie kontroli na hutą i jej urządzeniami.

- Głośno było swego czasu także o przypadku narodowej kompanii naftowej Arabii Saudyjskiej Aramco - podaje kolejny przykład Ewelina Hryszkiewicz. - Internetowi przestępcy spowodowali nagłe uszkodzenie ponad 30 000 komputerów z zamiarem wstrzymania produkcji paliw i wydobycia gazu. Atak na Saudi Aramco, które wówczas dostarczało 10% światowego zapotrzebowania na paliwa napędowe, szczęśliwie nie doprowadził do trwałego zatrzymania produkcji, ale był jednym z największych przykładów cyfrowej agresji wobec jednej firmy przemysłowej. Grupa internetowych aktywistów tytułująca się „Cutting Sword of Justice” do swojego ataku wykorzystała wirusa o nazwie Shamoon, którego usunięcie z sytemu informatycznego koncernu trwało ponad tydzień. W przesłanym oświadczeniu tłumaczyli, że motywem ich działań były kwestie polityczne.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP