Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Jastrzębska Spółka Węglowa usprawnia kontroling operacyjny

Autor: wnp.pl (JM)/mat. pras.
18-02-2013 08:45

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej zakończono wdrożenie pakietu Oracle Hyperion Planning.

Podstawowym celem wdrożenia było połączenie dwóch niezależnie funkcjonujących w JSW procesów planistycznych w jeden spójny i kompletny proces. Dotychczas, plan techniczno ekonomiczny dla całego przedsiębiorstwa tworzono budżetując każdy z zakładów osobno, w podziale na poszczególne rodzaje kosztów.
Dla każdej kopalni należącej do JSW Dział Kontrolingu tworzył osobne budżety dla centrów kosztowych, które służyły do rozliczania efektywności poszczególnych ośrodków odpowiedzialności. Oba procesy angażowały te same osoby – kontrolerów branżowych odpowiedzialnych za planowanie i kontrolę poszczególnych kosztów rodzajowych i wymagały wielokrotnego wypełniania danymi arkuszy kalkulacyjnych.

Oracle Hyperion Planning wyeliminuje konieczność dwukrotnego wprowadzania danych, gdyż te same formularze planistyczne posłużą do tworzenia zarówno zbiorczego planu na poziomie całej spółki, jak i dostarczą niezbędnych danych do zaplanowania budżetów poszczególnych oddziałów górniczych.

W pierwszym etapie pakiet Oracle będzie zasilany z wykorzystaniem formularzy planistycznych. Drugi etap wdrożenia zakłada integrację z bazą controllingową, z której Hyperion będzie zasilany danymi o wykonaniach. Przewiduje się również wykorzystanie danych planistycznych związanych z harmonogramowaniem produkcji i utworzenie interfejsów z systemem transakcyjnym SZYK-2, obsługującym codzienną pracę JSW.

Raporty generowane z Hyperiona - oprócz standardowego zestawu: rachunek zysków i strat, bilans i rachunek przepływów pieniężnych - obejmują także szereg raportów kontrolnych dotyczących analityk poszczególnych kosztów rodzajowych, rachunki wyników kopalni, budżety poszczególnych oddziałów oraz raport obrazujący przepływ usług wewnętrznych pomiędzy oddziałami.

- Wdrożenie profesjonalnego narzędzia do planowania pozwoli nam przede wszystkim na radykalne skrócenie czasu potrzebnego do tworzenia planu – mówi Jacek Pytel, dyrektor biura controllingu, główny kontroler w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. - Inne korzyści jakich spodziewamy się po Oracle Hyperion Planning, to zapewnienie spójności i poprawności danych planistycznych, lepsza koordynacja w realizacji postawionych celów pomiędzy ośrodkami odpowiedzialności, a także zwiększenie dyscypliny i kontroli wydatków dzięki bardziej szczegółowemu rozbiciu informacji kosztowych dla oddziałów i centrów kosztowych. Wszystko to pozwoli ostatecznie osiągnąć znacznie lepsze przełożenie celów długookresowych na cele postawione w budżecie.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP