Vodafone, który blokuje zmiany właścicielskie w Polkomtelu, przyznał, że kwestią do uzgodnienia z TDC jest cena za akcję Plusa. Nie mówi, czy 214 euro to nadal za dużo.
- Odwołana z powodu choroby sędziego rozprawa z 5 września w sprawie o zniesienie blokady na akcjach Polkomtela (operator sieci Plus) miała być formalnością - powiedział przedstawiciel jednego z polskich akcjonariuszy Polkomtela.
Do tego czasu miał zakończyć się spór arbitrażowy udziałowców. Tak się jednak nie stało. Zabezpieczenie na akcjach nadal więc wstrzymuje transakcję, w której duński Tele Danmark ma sprzedać pozostałym właścicielom komórkowej sieci swój 19,61-proc. pakiet walorów. Do tej pory operację blokował toczący się w Wiedniu arbitraż, wszczęty przeciwko TDC przez brytyjskiego akcjonariusza Polkomtela - Vodafone. Formalną przyczyną wszczęcia sporu miało być naruszenie zapisów statutu Polkomtela - czytamy w "Parkiecie".
Jednak w poniedziałęk, w przededniu zakończenia sporu w Wiedniu, w wywiadzie dla "WSJ Polska" przedstawiciele Vodafone w radzie nadzorczej Polkomtela podkreślili, że liczą, iż sąd stwierdzi, że transakcja jest zgodna z umową akcjonariuszy. Mieli też nadzieję, że Vodafone zawrze z TDC porozumienie, tak jak to zrobili w marcu 2006 r. polscy udziałowcy. Mówili też jednak: "jest jeszcze kwestia wysokości ceny. Naszym zdaniem, gdy umowa była zawierana przez polskich akcjonariuszy i TDC, cena była za wysoka". W 2006 r. ustalono ją na 214,04 euro, co dawało wycenę Polkomtela na poziomie 4,38 mld euro. W związku z umocnieniem się złotego, dziś to 14 mld zł, a w chwili ogłoszenia oferty TDC było 16,8 mld zł.
Z wypowiedzi przedstawicieli Vodafone wynikałoby, że cena za akcję Plusa nie została ciągle ustalona.
Według Arkadiusza Gierałta, dyrektora generalnego ds. inwestycji i rozwoju KGHM oraz członka rady nadzorczej Plusa, jedno jest pewne.
- Mogę powiedzieć, że cena w transakcji musi być jednolita dla wszystkich - powiedział. To oznacza, że jeśli Vodafone i TDC wynegocjują inną cenę, pozostali akcjonariusze Polkomtela też ją zapłacą.
Jeśli do kwietnia do transakcji nie dojdzie, porozumienie TDC z polskimi firmami wygaśnie - informuje "Parkiet".
SUBSKRYBUJ WNP.PL
NEWSLETTER
Wnp.pl: polub nas na Facebooku
Wnp.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Wnp.pl na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych
NAPISZ DO NAS