PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Jesienią pierwsze konkursy NCBR po unijne pieniądze na badania i rozwój

Autor: wnp.pl (Katarzyna Walterska)
18-06-2014 09:02
Jesienią pierwsze konkursy NCBR po unijne pieniądze na badania i rozwój

- Jeśli chodzi o realne przepływy finansowe z nowych środków unijnych przewidujemy, że pierwsze pieniądze zostaną wpłacone w przyszłym roku. Cały proces będzie przebiegał więc bardzo sprawnie, zaledwie w cztery miesiące - mówi Leszek Grabarczyk, zastępca dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Fot. PTWP (Paweł Pawłowski)

Polska ma szansę na skok technologiczny dzięki nowej perspektywie finansowej UE na lata 2014-2020. Pierwsze konkursy po pieniądze z PO Inteligentny Rozwój planujemy uruchomić już we wrześniu - mówi Leszek Grabarczyk, zastępca dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w rozmowie z Katarzyną Walterską.

Kiedy można się spodziewać pierwszych konkursów na finansowanie projektów z perspektywy finansowej 2014-2020?
- Przymierzamy się do tego, aby pierwsze nabory do konkursów finansowanych z budżetu UE z Programu Operacyjnego „Inteligentny Rozwój” (PO IR) przeprowadzić już we wrześniu. PO IR jest jednym z programów związanych z Umową Partnerstwa zatwierdzoną w połowie maja przez Komisję Europejską. Jeśli chodzi o realne przepływy finansowe z nowych środków unijnych przewidujemy, że pierwsze pieniądze zostaną wpłacone w przyszłym roku. Cały proces będzie przebiegał więc bardzo sprawnie, zaledwie w cztery miesiące.

Jakie kwoty z nowej perspektywy finansowej będą przeznaczone na B+R?

- W przypadku PO IR - mówimy o wersji, która została zaakceptowana przez rząd i przesłana do Komisji Europejskiej - to ok. 5,2 mld euro do rozdysponowania w latach 2014-2020. Pamiętajmy jednak, że do pieniędzy przekazanych ze środków publicznych w ramach PO IR będą musiały być jeszcze dołożone pieniądze z sektora prywatnego. Środków na B+R będzie więc więcej.

Czy to przyniesie nam korzyści?

Jestem optymistą. Korzyści dla polskiej gospodarki z wykorzystania tych funduszy będą na pewno.

Czyli zapowiadany skok technologiczny jest możliwy… A może istnieje zagrożenie, ze nie wykorzystamy środków, szansa na ten skok naszej gospodarki przepadnie?

- Jak już mówiłem, jestem optymistą. Niezależni eksperci podkreślają, że jeśli odpowiednio będziemy inwestować i komercjalizować wyniki B+R, to możemy stać się jednym ze światowych liderów wśród producentów i eksporterów wysokich technologii. Zdaniem analityków z Oxford Economics Polska do 2030 roku awansuje w tej mierze na 11. miejsce na świecie. Mamy odpowiedni potencjał, wypracowane mechanizmy i dobre praktyki. Mądrze i konsekwentnie korzystając z dotychczasowych doświadczeń - zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych - możemy osiągnąć sukces.

Tak, ale tylko pod warunkiem ogromnej determinacji i konsekwencji.

Jakie branże maja szansę na największy skok technologiczny?

- Nie faworyzujemy poszczególnych branż. Jeśli miałabym natomiast wskazać branże, które mają najlepsze perspektywy, to są to branże charakteryzujące się dużą interdyscyplinarnością B+R np. biotechnologia, nauki medyczne i biologiczne powiązane z inżynierią materiałową, czy z technologiami komunikacyjnymi i informacyjnymi. To mogą być branże, które mają szanse wykreować największe zwroty z inwestycji.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 691 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP