XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

KE: 75 proc. Europejczyków w 2014 r. regularnie korzystało z internetu

KE: 75 proc. Europejczyków w 2014 r. regularnie korzystało z internetu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W 2014 r. 75 proc. Europejczyków regularnie korzystało z internetu - wynika z danych zaprezentowanych we wtorek przez Komisję Europejską. Dane te pokazują też duże rozwarstwienie w zakresie używania technologii cyfrowych w poszczególnych krajach Unii.

Według tzw. wskaźnika gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego zaprezentowanego przez Komisję Europejską, w 2014 r. 75 proc. Europejczyków regularnie korzystało z internetu. Największy odsetek internautów odnotowano w ub.r. w Luksemburgu (93 proc.) natomiast najmniejszy w Rumunii (48 proc.). Zdaniem cytowanego w komunikacie wiceprzewodniczącego KE do spraw jednolitego rynku cyfrowego - Andrusa Ansipa - dane te pokazują, że Europa osiąga coraz wyższy stopień cyfryzacji.

"Europejczycy korzystają z nowych usług, a zdecydowana większość z nich korzysta z internetu. Jednolity rynek cyfrowy może umożliwić im szerszy dostęp, pomóc przedsiębiorstwom wprowadzać innowacje i rozwijać się, a także zwiększyć zaufanie do usług internetowych, takich jak e-administracja czy bankowość elektroniczna. Komisja Europejska pomoże zrealizować ten plan" - uważa Ansip.

Na potwierdzenie tej tezy, Komisja w swoim komunikacie przytacza dane dotyczące dostępu do treści audiowizualnych w internecie. Według nich 49 proc. Europejczyków korzystających z internetu grało w gry lub je pobierało, odtwarzało i pobierało obrazy, filmy lub muzykę, a 39 proc. gospodarstw domowych posiadających telewizor korzysta z usługi wideo na żądanie (VoD).

"Wskaźnik cyfryzacji pokazuje, jak radykalnie zmieniły się przyzwyczajenia dotyczące oglądania filmów. Musimy dostosować się do potrzeb obywateli i rozważyć wprowadzenie odpowiednich zmian w naszej polityce" - uważa komisarz do spraw gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego, Gnther H. Oettinger.

Zaprezentowane we wtorek dane wskazują jednak, że doświadczenie w zakresie używania technologii cyfrowych w krajach Unii jest bardzo zróżnicowane. Wśród przodujących pod tym względem państw znajduje się Dania, gdzie poziom cyfryzacji wyniósł 0,67 (w skali od 0 do 1), natomiast najsłabsze wyniki osiąga Rumunia - 0,31.

Duże zróżnicowanie występuje również w dziedzinie dostępności cyfrowych usług publicznych. Dobrze widać to m.in. na przykładzie możliwości kontaktowania się z urzędami za pomocą formularzy online: w Danii skorzystało z takiej możliwości 69 proc. użytkowników internetu, podczas gdy w Rumunii tylko 6 proc.; lub wysyłania przez lekarzy elektronicznych recept do farmaceutów - podczas gdy w Estonii wykorzystuje je każdy lekarz, to na Malcie w ogóle nie ma takiej możliwości.

"Dane pokazują, że poziom cyfryzacji krajów różni się w całej Unii oraz że granice nadal są przeszkodą dla w pełni funkcjonalnego jednolitego rynku cyfrowego, który jest jednym z głównych priorytetów Komisji pod przewodnictwem Jeana-Claude'a Junckera" - czytamy w komunikacie.

Wskaźnik gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego został zaprezentowany we wtorek na forum w Brukseli. Jest to nowe narzędzie służące do przekazywania zwięzłych informacji m.in. o powszechności i dostępności łączy szerokopasmowych, umiejętności korzystania z internetu przez społeczeństwa czy stopnia zaawansowania kluczowych technologii cyfrowych, takich jak: faktury elektroniczne, usługi w chmurze i e-handel. Dane pochodzą głównie z lat 2013-2014 i przedstawiają zarys poziomu cyfryzacji Europy.

"Wskaźnik cyfryzacji ma szczególne znaczenie, ponieważ Komisja Europejska przygotowuje strategię jednolitego rynku cyfrowego, która zostanie przedstawiona w maju. Celem tej strategii jest stworzenie odpowiednich warunków dla obywateli i przedsiębiorstw w Europie do lepszego wykorzystania możliwości technologii cyfrowych ponad granicami" - czytamy w komunikacie Komisji.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: KE: 75 proc. Europejczyków w 2014 r. regularnie korzystało z internetu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!