KE: ACTA na dniach trafi do Trybunału UE

KE: ACTA na dniach trafi do Trybunału UE
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Na dniach do Trybunału Sprawiedliwości UE ma trafić wniosek KE o ocenę umowy ACTA. Do czasu opinii Trybunału kraje UE powinny poczekać z ostateczną decyzją ws. tej międzynarodowej umowy, byłoby to minimum lojalności - uważa komisarz UE ds. handlu.

"Służby prawne Komisji Europejskiej przygotowują wniosek do Trybunału UE i finalizacja tej sprawy jest kwestią dni" - poinformował w piątek po posiedzeniu ministrów ds. handlu komisarz UE ds. handlu Karel de Gucht. "Spodziewałbym się, że wszystkie kraje członkowskie poczekają na wynik procedury przed Trybunałem UE, zanim podejmą jakąkolwiek ostateczną decyzję" - dodał.

Zwrócił uwagę, że traktat UE ma "interesujący zapis o lojalności". "W momencie, gdy kraje podjęły w Radzie UE decyzję w sprawie umowy, a do tego podjęły tę decyzję indywidualnie, minimum, o co można prosić to to, żeby wszyscy teraz poczekali na rezultat w Trybunale UE" - powiedział komisarz. Ocena przez Trybunał UE może potrwać 18 miesięcy.

Prowadząca piątkowe rozmowy w imieniu duńskiej prezydencji minister handlu Pia Olsen Dyhr wyraziła przekonanie, że rozstrzygnięcie Trybunału będzie pozytywne dla ACTA. "Jesteśmy pewni, że zobaczymy to samo, co powiedziały także służby prawne Rady UE, że umowa ta jest zgodna z traktatem" - powiedziała. Przypomniała, że wszystkie 27 krajów powiedziało "tak" dla podpisania ACTA w ubiegłym roku i wyraziła nadzieję, że Rada UE (ministrowie) wypełni zobowiązanie przystąpienia do umowy.

Wyjaśniła, że właściwą koleją rzeczy jest najpierw ratyfikacja ACTA przez Parlament Europejski, a później przez parlamenty krajowe.

Komisarz De Gucht dodał, że nie tylko Rada UE, ale też poszczególne kraje podpisały umowę. "Teraz zostało to wszystko postawione pod znakiem zapytania, nastąpiło zamieszanie, publiczne manifestacje, spływają tysiące e-maili. Musimy wrócić z dyskusjami na poziom krajowy i najlepszym sposobem na to jest prosić trzecią, niezależną stronę o opinię" - powiedział.

O przekazania ACTA do Trybunału Sprawiedliwości UE Komisja Europejska zdecydowała pod koniec lutego w reakcji na falę protestów i wstrzymanie ratyfikacji w krajach UE. Trybunał ma ocenić, czy ACTA nie narusza praw podstawowych i prawa UE.

W czwartek Słowenia jako kolejny kraj UE postanowiła zamrozić ratyfikowanie ACTA.

Liczne stowarzyszenia obywatelskie i organizacje społeczne w Słowenii - podobnie jak w innych krajach UE, począwszy od Polski - protestowały od czasu podpisania 26 stycznia przez ten kraj wraz z innymi 21 członkami UE kontrowersyjnego porozumienia.

ACTA to międzynarodowa umowa handlowa o zwalczaniu handlu artykułami podrabianymi. Zawiera zapisy dotyczące ochrony własności intelektualnej, które - zdaniem krytyków - ograniczą swobodne funkcjonowanie internetu. ACTA podpisały 26 stycznia w Tokio 22 kraje unijne; nie podpisały jej dotąd Cypr, Estonia, Niemcy, Holandia i Słowacja. Do tej pory poza Słowenią ratyfikację ACTA zawiesiły: Austria, Polska, Rumunia, Czechy, Łotwa i Bułgaria.

Ponadto ministrowie ds. handlu osiągnęli w piątek polityczne porozumienie ws. podpisania wielostronnej umowy o wolnym handlu z Peru i Kolumbią. Negocjowana przez KE umowa była parafowana w marcu ub.r.; rozmowy były zawieszone w 2008 r. Negocjacjom towarzyszyły kontrowersje, organizacje pozarządowe wskazywały na brak poszanowania praw człowieka w Kolumbii.

W kraju tym ginęło do niedawna kilkudziesięciu związkowców rocznie; są oni postrzegani przez kolumbijskie służby jako wywrotowcy. W tekście umowy znajduje się zapis wymuszający poszanowanie praw człowieka i środowiska. Umowę muszą jeszcze formalnie zatwierdzić ministrowie oraz ratyfikować Parlament Europejski. Do umowy mogą w przyszłości przystąpić Ekwador i Boliwia.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: KE: ACTA na dniach trafi do Trybunału UE

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!