KE chce ujednolicić zasady dostępu do sieci telefonicznych

KE chce ujednolicić zasady dostępu do sieci telefonicznych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

KE ogłosiła w poniedziałek konsultacje publiczne, gdyż ma zamiar ujednolicić przepisy o dostępie operatorów alternatywnych do sieci telefonii stacjonarnej i szerokopasmowej. Pozwoli to na zwiększenie konkurencyjności i zapobieżenie dyskryminacji - uważa KE.

Pierwsza z podjętych przez Komisję Europejską (KE) konsultacji dotyczy dostępu innych operatorów do infrastruktury oraz usług świadczonych przez operatorów o pozycji dominującej na rynku (w przypadku Polski jest to Telekomunikacja Polska S.A.). Druga odnosi się do sposobów obliczania przez władze publiczne stawek za dostęp operatorów do tych usług i sieci. Konsultacje KE mają m.in. określić relacje pomiędzy inwestycjami a cenami dostępu do tradycyjnych sieci telekomunikacyjnych z miedzi oraz do ultraszybkich sieci światłowodowych.

"Potrzebujemy spójnych reguł we wszystkich państwach UE po to, żeby zagwarantować w sektorze telekomunikacji takie same warunki, które sprzyjałyby konkurencyjności i inwestycjom w całej UE" - wyjaśniła w komunikacie unijna komisarz ds. strategii cyfrowej Nellie Kroes.

Obecnie, w świetle unijnych przepisów, państwa członkowskie mogą zakazać dominującym operatorom narodowym dyskryminacji w stosunku do konkurentów. Jednak, jak zauważa KE, w przeciągu ośmiu lat obwiązywania unijnych reguł, różne państwa w bardzo różny sposób interpretowały przepisy o niedyskryminacji. Dyskryminacje przejawiały się w szczególności w sposobie ustanawiania stawek za dostęp do sieci telekomunikacyjnej, które różniły się znacząco w różnych krajach UE (od 5,21 euro za miesiąc na Litwie do 12,41 euro za miesiąc w Irlandii).

Takie różnice cen "nie mogą być uzasadnione jedynie poprzez różnice w kosztach za utrzymywanie sieci", uważa KE i sugeruje, że mogą one wynikać z chęci faworyzowania tradycyjnych, państwowych operatorów telekomunikacyjnych.

Zdaniem KE, spójność reguł w UE ma też zapobiec zbyt dużemu rozdrobnieniu rynku telekomunikacyjnego w Europie, a to z kolei ułatwi sektorowi przyciąganie inwestycji, zwłaszcza dużych jak w przypadku ultraszybkich sieci światłowodowych. Stworzenie tych sieci jest niezbędne, by zapewnić Europejczykom dostęp do szybkiego internetu do 2020 roku, co jest jednym z celów wyznaczonych w strategii konkurencyjności "Europa 2020".

W konsultacjach mogą brać udział narodowi regulatorzy, operatorzy telekomunikacyjni, organizacje konsumenckie, rządy i wszyscy zainteresowani. Mogą zgłaszać swoje uwagi do 28 listopada. Na ich podstawie KE opublikuje w ciągu dwóch lat swoje zalecenia, a nawet - co nie wykluczone - prawnie wiążące decyzje.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: KE chce ujednolicić zasady dostępu do sieci telefonicznych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!