KE dopuszcza możliwość odszkodowań od TPSA dla operatorów

KE dopuszcza możliwość odszkodowań od TPSA dla operatorów
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Komisja Europejska liczy, że kara w wysokości 127,5 mln euro, którą nałożyła na Telekomunikację Polską (TPSA) poprawi warunki konkurencji na polskim rynku telekomunikacyjnym, wynika z informacji na stronie internetowej urzędu. Komisja zaznacza też, że grzywna nie wyklucza możliwości, dla firm poszkodowanych przez praktyki operatora dominującego, do ubiegania się o odszkodowanie.

"Gdyby nie antykonkurencyjne zachowanie TP konsumenci mieliby większy wybór i lepszy dostęp do hurtowych produktów szerokopasmowych, a tym samym do Internetu, który jest kluczowym elementem dla rozwoju gospodarki cyfrowej. Po wszczęciu przez Komisję postępowania przeciwko TP (kwiecień 2009 r.), sytuacja na rynku zaczęła się poprawiać. Komisja uważa, że nałożenie grzywny na TP przełoży się na ułatwienie operatorom alternatywnym wejścia na rynek detaliczny i rozwoju na nim. Dzięki rozwojowi prawdziwej i skutecznej konkurencji większa niż dotąd liczba konsumentów powinna uzyskać dostęp do Internetu oraz cieszyć się lepszą jakością połączenia i niższymi cenami" - czytamy w "pytaniach i odpowiedziach" do decyzji KE, opublikowanych na jej stronach internetowych.

Komisja poinformowała też, że nałożona grzywna musi zostać zapłacona w ciągu trzech miesięcy od dnia notyfikacji decyzji. W przypadku zaskarżenia kara wpłacana jest na konto bankowe zablokowane do czasu ostatecznego wyroku Sądu. Od każdej grzywny wpłaconej tymczasowo naliczane są odsetki ustalone na podstawie stopy procentowej Europejskiego Banku Centralnego stosowanej do jego podstawowych operacji refinansowych. Po wydaniu prawomocnego wyroku w postępowaniu odwoławczym przed sądami UE, pieniądze trafiają do budżetu ogólnego UE, zmniejszając w ten sposób składki państw członkowskich płacone do UE.

TPSA ukarano za "nadużywanie pozycji dominującej na polskim rynku szerokopasmowego dostępu do Internetu, co stanowi naruszenie unijnych przepisów antymonopolowych". W uzasadnieniu do decyzji o ukaraniu TPSA, napisano że "jako operator posiadający pozycję dominującą, TP jest zobowiązana zapewnić operatorom alternatywnym dostęp do swojej sieci (za opłatą), tak aby mogli oni skutecznie konkurować na rynku detalicznym. TP konsekwentnie przez ponad cztery lata odmawiała lub utrudniała operatorom alternatywnym dostęp do swojej sieci.

"Komisja nie może pozwolić na to, aby praktyki antykonkurencyjne zagrażały rozwojowi Internetu oraz gospodarki cyfrowej. Przypadek ten pokazuje, że jesteśmy zdeterminowani nie dopuścić do tego, aby dominujący operator telekomunikacyjny systematycznie szkodził konkurentom, którzy w innym wypadku mogliby w znaczny sposób przyczynić się do zmian na rynku na korzyść konsumenta" - powiedział wiceprzewodniczący Komisji, Joaquín Almunia, cytowany w komunikacie.

Komisja zaznacza, że zebrała wiele dowodów potwierdzających, że spółka celowo próbowała ograniczyć konkurencję stawiając przeszkody operatorom alternatywnym na polskim rynku szerokopasmowego dostępu do Internetu. KE zaznaczyła, że jej decyzja stwierdzająca naruszenie jest dowodem na to, że miało miejsce nielegalne zachowanie, co daje możliwość wniesienia sprawy przed sądy krajowe i ubiegania się o odszkodowanie osobom lub firmom dotkniętym takim antykonkurencyjnym zachowaniem.

"Nałożona dzisiejszą decyzją grzywna nie ogranicza prawa poszkodowanych podmiotów do uzyskania odszkodowania ani jego wysokości" - czytamy w komunikacie.

Największy polski operator alternatywny - Netia - nie komentuje tej sytuacji.

W swoim własnym oświadczeniu TPSA podkreśla, że kara dotyczy nieprawidłowości dobrowolnie usuniętych przez TP niezwłocznie po ich wykryciu, czyli najdalej w roku 2009. Zapowiada też podjęcie "wszelkich możliwych i uzasadnionych działań" w sprawie decyzji zwracając też uwagę, że KE nie wzięła pod uwagę porozumienia spółki z polskim regulatorem rynku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!