KE: Firmy telekomunikacyjne okradają klientów poprzez opłaty roamingowe

KE: Firmy telekomunikacyjne okradają klientów poprzez opłaty roamingowe
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Europejscy operatorzy telekomunikacyjni traktują nieuczciwie swoich klientów za pośrednictwem opłat za roaming, ocenia Komisja Europejska w raporcie dotyczącym realizacji "europejskiej agendy cyfrowej". Komisja uważa, że kraje UE powinny zwiększyć inwestycje w obszar telekomunikacji, internetu i informatyzacji.

"Europejczycy są głodni technologii cyfrowych i większego wyboru w tym zakresie, ale rządy i przemysł nie nadążają za nimi. To zakotwiczenie w dwudziestowiecznym podejściu do polityki i modelach biznesowych szkodzi gospodarce europejskiej. A to wielka szkoda. Sami sobie szkodzimy za mało inwestując. Jeśli w dalszym ciągu będziemy spoczywać na laurach, Europa zostanie pokonana przez swoich światowych konkurentów" - powiedziała wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Neelie Kroes, cytowana w komunikacie.

Komisja Europejska podała, że pod względem nakładów na badania Unia zostaje w tyle konkurentami. Według urzędu, działania oszczędnościowe nie odbiły się negatywnie na badaniach publicznych, jednak wydatki na ten cel są znacznie niższe niż 6% rocznego wzrostu gospodarczego konieczne, aby do 2020 r. podwoić inwestycje publiczne. Według Komisji, spada poziom komercyjnych nakładów na badania. Intensywność nakładów na badania i rozwój w unijnym sektorze ICT jest obecnie o ponad połowę niższa niż w sektorze ICT w USA.

Bruksela ocenia też m.in., że operatorzy telekomunikacyjni niesprawiedliwie traktują swoich klientów.

"Przedsiębiorstwa telekomunikacyjne nadal okradają konsumentów za pośrednictwem opłat za roaming. W latach 2011-2012 więcej przedsiębiorstw wyłamało się z szeregu przedsiębiorstw zawyżających opłaty, oferując pakiety cenowe lub stawki roamingowe odzwierciedlające stawki krajowe. Konsumenci jednak w dalszym ciągu płacą średnio trzy i pół razy więcej za połączenia w roamingu niż za połączenia krajowe" - czytamy w raporcie.

KE podała też, że zakupy on-line robi 58% użytkowników internetu w UE, ale zaledwie jeden na dziesięciu dokonuje zakupów na stronach internetowych w innym państwie członkowskim UE.

"Obywatele Europy, przedsiębiorcy i innowatorzy generują wystarczające zapotrzebowanie na usługi cyfrowe, by zapewnić Europie zrównoważony wzrost gospodarczy. Jednak niemożność zapewnienia wystarczająco szybkiego internetu, treści on-line, badań i odpowiednich umiejętności podważa ten potencjał. Rosnący pobór danych oraz coraz większa popularność technologii komórkowych (takich jak smartfony) i usług komórkowych (jak internet 3G, strumieniowa transmisja muzyki i dostęp do poczty elektronicznej on-line) stanowią najważniejsze trendy w sektorze technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT), w którym istnieje obecnie 8 mln miejsc pracy i który odpowiada za 6% PKB UE" - podsumowuje Komisja.

Z danych KE wynika, że w styczniu 2012 r. w Polsce penetracja internetu szerokopasmowego wyniosła 17,3%, co oznacza wzrost o 1,3 pkt proc. r/r. Nadal pozostajemy w tyle za średnią, która dla całej UE wynosi 27,7%. Tempo wzrostu tego wskaźnika w Polsce jest nieco wyższe, niż w całej UE.

W styczniu 58% Polaków korzystało z internetu regularnie (co najmniej raz w tygodniu), co oznacza wzrost o 3 pkt proc. r/r. Średnia dla całej UE to w tym przypadku 68%. KE podaje, że 33% polskich obywateli nigdy nie korzystało z internetu (spadek o 2 pkt proc. r/r).

Odsetek Polaków, którzy zrobili zakupy w internecie wzrósł w ciągu roku 1 pkt proc. i w styczniu wyniósł 30%. Według KE 12% polskich firm kupuje online a 8,5% prowadzi sprzedaż w sieci. W raporcie podano też, że 28% Polaków korzystała w 2011 r. z usług administracji publicznej online. To znacznie poniżej średniej unijnej. Inaczej jest w przypadku firm. Tu 92% wykorzystało możliwości e-administracji, podczas gdy średnia z UE wynosi 84%.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!