Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

KE: inwestycje w gospodarkę cyfrową to klucz do dobrobytu w Europie

Autor: wnp.pl (PS)
17-05-2010 21:03
KE: inwestycje w gospodarkę cyfrową to klucz do dobrobytu w Europie

Gospodarka cyfrowa w Europie rośnie w siłę, przenika do wszystkich sektorów gospodarki i kształtuje wszystkie aspekty naszego życia – tak można podsumować opublikowane dziś przez Komisję Europejską sprawozdanie nt. konkurencyjności Europy w dziedzinie technologii cyfrowych.

W ciągu ostatnich 15 lat technologie teleinformatyczne odpowiadały za połowę wzrostu wydajności osiąganego w Europie. Dane za lata 2004-2007 sugerują również, że od pewnego czasu inwestycje te przekładają się na wzrost wydajności w pozostałych sektorach gospodarki. Wartość dodana wypracowana przez europejską branżę teleinformatyczną wynosi około 600 mld euro (4,8 proc. unijnego PKB), a nakłady tego sektora na badania i rozwój stanowią 25 proc. ogółu środków przeznaczanych na ten cel przez przedsiębiorstwa w UE.
Z Internetu korzysta regularnie już 60 proc. Europejczyków. Jednak jeżeli nasz kontynent pragnie w pełni wykorzystać potencjał gospodarki cyfrowej, należy zapewnić szybszy szerokopasmowy dostęp do Internetu, poprawić jego bezpieczeństwo, zadbać o zdobycie przez obywateli odpowiednich umiejętności oraz wspierać dalsze innowacje w zakresie technologii teleinformatycznych – stwierdza KE. A jak świadczy przykład Stanów Zjednoczonych, korzyści, jakie przynosi sektor teleinformatyczny, mogą być jednak jeszcze większe. Aby osiągnąć podobny efekt, Europa potrzebuje reform strukturalnych i spójnej agendy cyfrowej. Dlatego stała się ona jednym z głównych elementów strategii Europa 2020.

Komisja Europejska przedstawi też wkrótce propozycje konkretnych działań w tych obszarach, których wdrażanie rozpocznie się jeszcze w tym roku.

W sprawozdaniu podkreśla się, że choć poziom Europejczyków korzystających codziennie z Internetu jest bliski amerykańskiemu (56 proc.), to zarazem około jednej trzeciej populacji nigdy jeszcze nie korzystało z sieci (w Europie 30 proc., a w USA 32 proc.). Wyraźne są też podziały geograficzne i socjoekonomiczne – w szczególności osoby starsze, gorzej wykształcone i mniej zamożne w mniejszym stopniu korzystają z Internetu. Dlatego poprawa umiejętności poruszania się w świecie technologii cyfrowych ma kluczowe znaczenie dla budowy europejskiego społeczeństwa cyfrowego.

Internet nie tylko stanowi istotny czynnik wzrostu europejskiej gospodarki, ale ma również ogromny potencjał pod względem wzmocnienia wspólnego rynku, stwierdza raport. Poziom rozwoju handlu elektronicznego i innych form działalności gospodarczej prowadzonej kanałami elektronicznymi różni się jednak w poszczególnych państwach członkowskich, a liczba transakcji transgranicznych pozostaje ograniczona. Wprawdzie 54 proc. użytkowników Internetu dokonuje zakupu lub sprzedaży towarów i usług przez Internet, jednak tylko 22 proc. z nich przeprowadza transakcje z podmiotami z innych państw UE. W Stanach Zjednoczonych handel elektroniczny jest bardziej rozpowszechniony – 3/4 użytkowników Internetu realizuje przy jego pomocy transakcje handlowe. Świadczy to o tym, że w Europie nie istnieje jeszcze rzeczywiście wspólny rynek cyfrowy, który stanowiłby ważny impuls dla rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw w Europie i zapewnienia konsumentom większego wyboru po konkurencyjnych cenach.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP