XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

KE: Komputery i szybki internet w każdej klasie w szkołach UE

KE: Komputery i szybki internet w każdej klasie w szkołach UE
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Do 2020 r. każda sala lekcyjna w UE powinna być wyposażona w komputer i szybki internet - uważa komisarz UE ds. agendy cyfrowej Neelie Kroes, która w środę wraz z komisarz ds. edukacji Andrullą Wasiliu przedstawiła plan działań na rzecz otwartej edukacji.

"Nasze dzieci od najmłodszych lat na co dzień korzystają z technologii cyfrowych: z telefonów komórkowych, tabletów, komputerów. Wszędzie, ale nie w szkołach - powiedziała Kroes na konferencji prasowej. - Moim marzeniem jest, by do 2020 r. każda sala lekcyjna była wyposażona w sprzęt komputerowy i podłączona do szybkiego internetu".

Według KE od 50 do 80 proc. uczniów i studentów nigdy nie korzysta z cyfrowych podręczników, nagrań lub gier edukacyjnych. Większość nauczycieli szkół podstawowych i średnich nie czuje się wystarczająco przygotowana do rozwijania umiejętności uczniów w zakresie technologii cyfrowych.

Ponadto ponad 60 proc. dziewięciolatków w UE uczęszcza do szkół, które wciąż nie są wyposażone w sprzęt informatyczny ani w szybki internet. Tymczasem, jak podkreśliła komisarz ds. agendy cyfrowej, do 2020 roku niemal 90 proc. zawodów będzie wymagać umiejętności informatycznych.

Według danych KE najczęściej dostęp do internetu w szkołach mają uczniowie na Łotwie, Litwie i w Czechach (ponad 90 proc.). Z kolei w Grecji i Chorwacji odsetek ten wynosi tylko ok. 45 proc.

Przedstawiony w środę unijny plan rozwijania umiejętności informatycznych w szkołach i na uczelniach wyższych ułatwi młodym ludziom start w życiu zawodowym - powiedziała Kroes.

Komisarz Wasiliu tłumaczyła z kolei, że poprzez program otwartej edukacji KE chce zachęcić też nauczycieli i instytucje edukacyjne do stosowania innowacyjnego podejścia w nauczaniu. Komisji zależy też na tym, by częściej wykorzystywane były otwarte zasoby edukacyjne (OER), darmowych książek i publikacji, opracowanych przy wsparciu z funduszy publicznych. Dlatego uruchomiono portal otwartych zasobów edukacyjnych o nazwie Open Education Europa.

Działania związane z otwartą edukacją będą finansowane przy wsparciu z unijnych programów Erasmus+ oraz Horizon 2020, a także z funduszy strukturalnych UE.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: KE: Komputery i szybki internet w każdej klasie w szkołach UE

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!