PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

KE naciska na budowę jednolitego rynku cyfrowego

Autor: wnp.pl (WGK)
02-04-2015 09:53
KE naciska na budowę jednolitego rynku cyfrowego
Fot. Archiwum

Komisja Europejska uzgadnia obszary działania mające zlikwidować bariery utrudniające stworzenie jednolitego europejskiego rynku cyfrowego umożliwiającego sprawną komunikację i korzystania z usług w dowolnym kraju członkowskim. Na razie główne problemy to blokady regionalne, niewydolność dostaw przesyłek kupowanych w europejskich e-sklepach, zawężenie usług cyfrowych do pojedynczych państw czy niepołączone usługi elektroniczne.

KE skupiła się na trzech głównych obszarach: lepszym dostępie konsumentów i przedsiębiorstw do towarów i usług cyfrowych, stworzeniu odpowiednich warunków dla rozwoju sieci i usług cyfrowych oraz tworzeniu europejskiej gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego o długofalowym potencjale wzrostu.
Pierwsza część zakłada ułatwienie, przede wszystkim małym i średnim przedsiębiorstwom, transgranicznego handlu elektronicznego dzięki harmonizacji przepisów dotyczących konsumentów i umów oraz skuteczniejszej i przystępniejszej cenowo dostawie przesyłek. Na razie tylko 15 proc. konsumentów kupuje produkty w innych państwach UE, a główną barierą jest koszt przesyłki przewyższający cenę towaru. KE zamierza też walczyć z dyskryminację lokalną – uniemożliwianiem korzystania z usług internetowych dostępnych w innych krajach. Unowocześnione ma być prawo autorskie tak, by zapewnić równowagę między interesami twórców a interesami konsumentów. Kolejnym elementem ma być uproszenie VAT, co pozwoli na zwiększenie transgranicznej działalności przedsiębiorstw.

W ramach drugiego obszaru KE dokona przeglądu obowiązujących przepisów w dziedzinie telekomunikacji i mediów w celu przystosowania ich do nowych wyzwań, w szczególności dotyczących zastosowań konsumenckich oraz nowych podmiotów w tej dziedzinie. Poprawie ma ulec koordynacja wykorzystania pasma radiowego na kontynencie. Brak dostępności odpowiednich pasm spowodował opóźnienia we wdrażaniu technologii 4G. Komisja zamierza przeanalizować rolę platform internetowych w rozwoju gospodarki internetowej i m.in. określić, w jaki sposób można jeszcze wzmocnić zaufanie do usług online poprzez większą przejrzystość, jak włączyć te usługi do internetowego łańcucha wartości i ułatwić szybkie usuwanie nielegalnych treści.

Działania na rzecz tworzenia gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego o długofalowym potencjale wzrostu mają pomóc wszystkim sektorom przemysłu we wdrażaniu nowych technologii i uporaniu się z przejściem na inteligentne systemy przemysłowe („Przemysł 4.0”). Przede wszystkim muszą się rozwijać standardy interoperacyjności nowych technologii. W czasach przetwarzania ogromnych ilości danych pojawiają się wyzwania związane m.in. z kwestiami praw własności intelektualnej i opracowaniu odpowiednich standardów. KE zamierza tworzyć warunki pozwalające na efektywnie wykorzystanie potencjału najnowszych rozwiązań sieciowych. W tym obszarze na razie brakuje propozycji konkretnych działań. Komisja przedstawia ocenę sytuacji i wskazuje problemy i wyzwania na dość ogólnym poziomie.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 691 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP