XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

KE: postęp technologiczny dzięki wspólnej pracy artystów i inżynierów

KE: postęp technologiczny dzięki wspólnej pracy artystów i inżynierów
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rozwój internetu rzeczy jest jednym z głównych technologicznych wyzwań Europy - podkreślał w Berlinie przedstawiciel Komisji Europejskiej Peter Friess. Jednym z rozwiązań, za którym opowiada się Komisja Europejska, ma być wsparcie projektowania rozwiązań internetu rzeczy przez interdyscyplinarne zespoły artystów i inżynierów.

- Naszym celem powinien być stabilny wzrost, który bierze pod uwagę kwestie ekologiczne, jak optymalizację zużycia energii, ale także społeczne, jak promowanie kreatywnych i innowacyjnych zastosowań dla technologii. Rozwiązania spod znaku internetu rzeczy odpowiadają na te potrzeby - mówił Friess w czasie berlińskiego festiwalu nowych mediów.

Eksperci wskazują, że internet rzeczy jest stosunkowo nowym konceptem, jednak jego potencjał może zmienić oblicze naszego kontynentu. Friess poinformował, że Komisja Europejska otwiera pilotażowe programy wsparcia inicjatyw poszukujących nowych zastosowań dla potencjału połączonych ze sobą urządzeń, czujników i wymiany danych między nimi - internetu rzeczy. Programy te będą otwarte dla interdyscyplinarnych, naukowo-artystycznych zespołów. - Artyści od wielu lat z sukcesem eksperymentują z technologiami komputerowymi - czas, by skorzystać z ich kreatywności - zadeklarował Friess.

- Wspieranie eksperymentalnych praktyk artystycznych, wykorzystującym technologię może doprowadzić do narodzin nowych prototypów urządzeń czy rozwiązań, które będą mieć szanse wdrożenia na szeroką skalę. Artyści od lat pracują z technologią, tworząc narzędzia do wizualizacji danych, nowe typy urządzeń, programy komputerowe - przypomniał inny uczestnik festiwalu Luis Miguel Girao, artysta i badacz.

Uczestnicy panelu na ten temat zgodnie stwierdzili, że połączenia potencjału artystów, inżynierów i naukowców może doprowadzić do przełomu w europejskich pracach nad rozwiązaniami spod znaku internetu rzeczy.

- Potrzebujemy obecnie alternatywy dla gotowych, zamkniętych rozwiązań oferowanych przez wiodące korporacje IT. Ich ekosystemy nie są ze sobą kompatybilne. Potencjał internetu rzeczy jest zbyt obiecujący, by uzależniać go od interesu ekonomicznego wielkich graczy. Dlatego nasz zespół pracujący nad kolejnymi wersjami Arduino tworzy rozwiązania otwarte - mówił David Cuartielles, aktywista związany obecnie z Uniwersytet w Malmo. Cuartielles jest jednym z twórców Arudino - platformy programistycznej umożliwiającej programowanie prostych układów komputerowych. Podobne urządzenia stanowią podstawę internetu rzeczy.

- Chcemy dostarczać prostych urządzeń, konfigurowalnych przez każdego z minimum wiedzy informatycznej, tak by można było je dostosować do własnych potrzeb. Z kolei ich połączony potencjał, np. na poziomie miasta, pozwoli w rozwiązywaniu skomplikowanych problemów - zarządzania energią czy dokładnego monitorowania emisji gazów - dodaje Cuartielles.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: KE: postęp technologiczny dzięki wspólnej pracy artystów i inżynierów

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!