XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

KE: skończyła się cierpliwość w sprawie numeru 112

KE: skończyła się cierpliwość w sprawie numeru 112
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Komisja Europejska pozwała Polskę i Łotwę do Trybunału Sprawiedliwości UE za opóźnienia we właściwym wprowadzaniu unijnych przepisów telekomunikacyjnych o jednym europejskim numerze alarmowym 112.

- W obu tych krajach informacje o miejscu przebywania osoby dzwoniącej na numer alarmowy 112 z telefonów komórkowych nadal nie są udostępniane służbom ratowniczym - napisała w oświadczeniu KE. Uniemożliwia to służbom szybkie dotarcie na miejsce wypadku i udzielenie pomocy.

Komisja chce, by otrzymując wezwanie o pomoc, służby ratunkowe mogły w razie potrzeby zadzwonić do operatora, który natychmiast udzieliłby informacji, skąd wykonano połączenie. Z technicznego punktu widzenia system, który sprawdził się w wielu krajach Unii, jest prosty, ale wymaga zmian organizacyjnych i zbudowania odpowiedniej bazy danych.

KE przyznaje, że w Polsce i na Łotwie trwają prace nad odpowiednim systemem, ale wdrażanie potrzebnych do tego systemów wciąż nie jest zakończone.

Viviane Reding, unijna komisarz ds. społeczeństwa informacyjnego i mediów: - Obywatele europejscy podróżujący do innych krajów Wspólnoty, zarówno w celach turystycznych, jak i służbowych, muszą mieć pewność, że po wybraniu numeru alarmowego zostaną zlokalizowani przez służby ratunkowe. W większości państw członkowskich ten system działa sprawnie.

Polska pracuje nad zaawansowaną wersją takiego systemu - wraz z wezwaniem pomocy, służby ratunkowe natychmiast automatycznie dostaną informację o lokalizacji rozmówcy. Prace mają się zakończyć w 2010 r. W przyjętej w październiku "Koncepcji systemu 112", rząd zapowiedział utworzenie 16 wojewódzkich centrów powiadamiania ratunkowego.

Całe przedsięwzięcie ma kosztować ok. 250 mln zł i zostać sfinansowane głównie z budżetu państwa oraz ze środków unijnych.

Oprócz Polski i Łotwy, Komisja Europejska rozpoczęła pierwszy etap postępowania w sprawie naruszenia przepisów o numerze 112 przeciwko Rumunii, wysyłając wezwanie do usunięcia uchybienia. Z powodu niedostępności takiego numeru, taką samą procedurę wszczęto wcześniej przeciwko Bułgarii.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: KE: skończyła się cierpliwość w sprawie numeru 112

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!