XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

KE ubezpieczy wystrzeliwanie kolejnych satelitów

KE ubezpieczy wystrzeliwanie kolejnych satelitów
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Po umieszczeniu w sierpniu przez rosyjską rakietę Sojuz na niewłaściwej orbicie dwóch satelitów mających służyć w unijnym programie nawigacyjnym Galileo KE zdecydowała, że kolejne takie operacje będą ubezpieczane. Trwa już wyłanianie odpowiedniej firmy.

"Po bardzo dokładnym obliczeniu kosztów i zysków zdecydowaliśmy, że wprowadzamy ubezpieczenie i dla wyrzutni, i dla satelitów" - powiedziała na konferencji prasowej w Brukseli odpowiedzialna w Komisji Europejskiej za sektor kosmiczny komisarz ds. rynku wewnętrznego, przemysłu i przedsiębiorczości Elżbieta Bieńkowska.

Koszty nieudanego wyniesienia przez Sojuz dwóch satelitów wyniosły około 150 mln euro. Rosyjskie rakiety nośne sprawdzały się - aż do sierpnia ubiegłego roku, kiedy to dwa nowe satelity programu Galileo zostały umieszczone na niewłaściwej orbicie. Niezależna komisja ekspertów ustaliła, że przyczyną tego błędu było zamarznięcie paliwa rakiety.

"Dalej to badamy, ale prawda jest taka, że to jest sektor, który niesie w sobie pewną dozę ryzyka. Uważam, że decyzja o ubezpieczeniu tych wyrzutni i satelitów jest słuszna" - zaznaczyła Bieńkowska. Poinformowała, że zamówiła audyt na temat całego programu Galileo.

W tej chwili KE stara się wyłonić w przetargu firmę, która podjęłaby się ubezpieczyć umieszczania na orbicie elementów Galileo. Satelity, które zostały niefortunnie wyniesione w sierpniu, zostały już zrepozycjonowane, są na lepszej orbicie, ale nie uda się ich wykorzystać w pełni tak jak planowano.

Umowa z Rosjanami na wynoszenie satelitów wygasa w tym roku. W weekend Sojuz wyniósł dwa kolejne satelity systemu Galileo, tym razem na odpowiednią orbitę. Na przełomie 2015 i 2016 r. gotowe będą europejskie rakiety nośne Ariane 5, które będą mogły zastąpić Sojuz.

"Galileo jest znowu na torze (...). To jest największy - wart 7 mld euro - europejski projekt infrastrukturalny. Finansowany jest w 100 proc. przez UE. Moje cele dla Galileo są bardzo proste i jasne: chcę zapewnić, że rozbudowa infrastruktury odbędzie się na czas i będzie utrzymana w ryzach budżetu" - podkreśliła Bieńkowska.

Unijne źródła przyznawały, że czas ma bardzo duże znaczenie dla zaistnienia unijnego systemu nawigacji satelitarnej na rynku. Amerykanie bowiem w 2018 lub 2019 roku mogą uruchomić nową generację systemu GPS (Global Positioning System). Jeśli Galileo się opóźni, rynek nie weźmie już pod uwagę unijnego systemu.

Komisarz zapowiedziała, że chce, aby już w 2016 r. dostępne były pierwsze usługi dzięki danym dostarczanym przez Galileo. Poinformowała, że KE chce, by do 2020 r. na orbitę zostało wyniesionych 30 satelitów. "Chcemy używać ich dla sektorów transportowego, kolejowego, dla urządzeń mobilnych, rynku nieruchomości" - wyliczała Bieńkowska. Kolejna operacja wynoszenia satelitów na orbitę zaplanowana jest na sierpień.

Galileo to europejski globalny system nawigacji satelitarnej, który ma być konkurencyjny wobec amerykańskiego GPS i rosyjskiego GLONASS. Będzie z nimi jednak kompatybilny. Główną przewagą Galileo nad GPS ma być precyzja. Ma być złożony z 30 satelitów, w tym sześciu zapasowych. Realizacja programu na razie się opóźnia; początkowe plany zakładały, że do końca 2014 r. na orbicie będzie już 18 satelitów. Tymczasem do tej pory wystrzelono osiem, w tym dwa na złą orbitę.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: KE ubezpieczy wystrzeliwanie kolejnych satelitów

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!