KE ułatwia pomoc publiczną dla dużych projektów europejskich

KE ułatwia pomoc publiczną dla dużych projektów europejskich
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

KE chce zachęcić kraje UE do finansowania ponadnarodowych projektów o znaczeniu europejskim np. w badaniach, transporcie czy energii. Dlatego pomoc publiczna będzie mogła wynieść nawet do 100 proc. luki w finansowaniu takich przedsięwzięć.

Komisja Europejska przyjęła w piątek komunikat o ważnych projektach o znaczeniu europejskim (Important Projects of Common European Interest, IPCEI); wejdzie on w życie 1 lipca. Dokument jest częścią reformy pomocy państwa (State Aid Modernisation, SAM), która ma na celu wspieranie wzrostu gospodarczego i konkurencyjności.

Zgodnie z przyjętym przez KE dokumentem państwa członkowskie będą mogły m.in. przyznawać zaliczki zwrotne i pożyczki, a także udzielać gwarancji lub dotacji dla ważnych projektów o znaczeniu europejskim.

Ponadto w uzasadnionych przypadkach pomoc publiczna będzie mogła wynieść nawet do 100 proc. luki w finansowaniu takich dużych projektów. Przepisy umożliwią też państwom udzielenie pomocy finansowej na pierwsze wdrożenie przemysłowe projektu z dziedziny badań i rozwoju.

KE podkreśliła, że celem przepisów jest zachęcenie państw członkowskich do przekazania wydatków publicznych na duże projekty, które przyczyniają się do wzrostu gospodarczego, powstawania miejsc pracy i poprawy konkurencyjności w Europie.

"Tam, gdzie prywatna inicjatywa ponosi porażkę z powodu poważnych ryzyk i konieczności międzynarodowej współpracy, które takie duże projekty za sobą pociągają, państwa członkowskie mogą wypełnić tę lukę w finansowaniu, przezwyciężyć nieprawidłowości na rynku i zwiększyć realizację projektów, które inaczej nie zostałyby w ogóle podjęte" - podkreśliła Komisja w komunikacie.

KE przekonuje, że nowe przepisy pozwolą na znacznie łatwiejsze wspieranie ważnych projektów o wyraźnym wymiarze europejskim w takich obszarach jak badania i rozwój, transport transgraniczny lub energia, która w przeciwnym razie musiałaby być oceniana na podstawie kilku różnych zestawów przepisów.

Komisja Europejska określiła w piątkowym dokumencie kryteria, według których kraje członkowskie mogą wspierać ponadnarodowe projekty o znaczeniu strategicznym dla UE, w zgodzie z unijnymi przepisami dotyczącymi pomocy państwowej.

Unijny komisarz ds. konkurencji Joaquin Almunia podkreślił, że kraje członkowskie dostaną w ten sposób narzędzie, dzięki któremu mogą skutecznie działać tam, gdzie rynek ponosi porażkę, jeśli chodzi o finansowanie dużych ponadnarodowych projektów o znaczeniu strategicznym.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!