XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

KE: w UE coraz więcej szybkiego internetu

KE: w UE coraz więcej szybkiego internetu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W połowie 2010 r. przepustowość 29 proc. szerokopasmowych łączy internetowych w UE przekraczała 10 megabitów na sekundę (Mb/s). To o 15 proc. więcej niż rok wcześniej - wynika z danych, które w czwartek opublikowała Komisja Europejska.

Według danych Komisji Europejskiej, szerokopasmowe łącza internetowe w Europie są szybsze niż rok temu. Dostęp do szybkiego internetu staje się też w Europie coraz powszechniejszy - na stu mieszkańców przypada 25,6 jego abonentów, podczas gdy rok wcześniej wskaźnik ten wynosił 23,9.

O 45 proc. wzrosła liczba osób korzystających z internetu mobilnego - na stu mieszkańców przypada już 6 urządzeń zapewniających mobilny dostęp szerokopasmowy.

W połowie 2010 r. przepustowość prawie jednej trzeciej łączy szerokopasmowych w UE przekraczała 10 Mb/s (w lipcu 2009 r. odsetek ten wynosił 15 proc.). W przypadku 5 proc. łączy internetowych w UE średnia przepustowość wynosiła 30 Mb/s lub więcej (ale tylko 0,5 proc. łączy zapewnia przepustowość wynoszącą 100 Mb/s lub więcej).

Jednak, jak informuje KE, nadal pozostaje wiele do zrobienia, aby osiągnąć cele zapisane w europejskiej agendzie cyfrowej - zapewnienie wszystkim internetu o przepustowości wynoszącej co najmniej 30 Mb/s oraz zapewnienie połowie europejskich gospodarstw domowych dostępu szerokopasmowego o przepustowości przekraczającej 100 Mb/s.

Według najnowszych danych statystycznych między lipcem 2009 r. a lipcem 2010 r. liczba łączy szerokopasmowych w całej UE wzrosła o 8 proc. (rok wcześniej o 11 proc.) Według stanu z lipca 2010 r. w UE jest ponad 128 mln stałych szerokopasmowych łączy internetowych, z czego 9 milionów zainstalowano w okresie od lipca 2009 r. do lipca 2010 r. W UE jest około 220 milionów gospodarstw domowych.

Najczęściej wykorzystywaną technologią dostępu szerokopasmowego w Europie pozostaje DSL (Digital Subscriber Line), która zapewnia 100 milionów łączy, ale jej udział w rynku maleje na rzecz szybszych sieci światłowodowych oraz łączy kablowych (opartych na Docsis 3.0, czyli ulepszonych sieciach kablowych zapewniających bardzo szybki internet). Dostęp do łączy światłowodowych dla odbiorców domowych wzrósł w okresie od lipca 2009 r. do lipca 2010 r. o 40 proc., ale stanowi obecnie nie więcej niż 1,7 proc. ogółu łączy w Europie i oferowany jest jak dotąd w niewielu państwach (np. w Szwecji, gdzie 24 proc. łączy szerokopasmowych działa w oparciu o sieci światłowodowe).

Mobilny dostęp szerokopasmowy (np. dla laptopów) staje się coraz popularny w kilku państwach członkowskich, zwłaszcza w Finlandii (21,5 mobilnych łączy szerokopasmowych na stu obywateli), w Austrii (16,7), Szwecji (14), Danii (13,4) i w Portugalii (12,1).

Jak podała KE, nowe usługi w branży rozrywkowej i w świecie biznesu, takie jak telewizja o wysokiej rozdzielczości i wideokonferencje, wymagają wprowadzenia internetu o jeszcze większej przepustowości niż ta, jaka jest dostępna w Europie. Dopiero wtedy UE będzie mogła dorównać światowym liderom w tej dziedzinie, takim jak Korea Południowa i Japonia.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: KE: w UE coraz więcej szybkiego internetu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!