XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

KE zaakceptowała projekt częściowej deregulacji polskiego rynku internetu

KE zaakceptowała projekt częściowej deregulacji polskiego rynku internetu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Komisja Europejska zaakceptowała ustalenia Prezesa UKE dotyczące konkurencyjności rynku hurtowego internetu w 76 gminach Polski. Komisja przyznała, że konkurencja na tych obszarach rynku wynika głównie z obecności infrastruktury alternatywnych dostawców, a nie regulowanych produktów opartych na infrastrukturze Orange Polska - podał UKE.

Komisja Europejska w swojej decyzji z 30 lipca 2014 r. potwierdziła tym samym wcześniejsze ustalenia UKE, zaprezentowane w maju, kiedy to wyniki przeprowadzonej przez UKE analizy wykazały, że na 76 obszarach gminnych występują takie warunki konkurencji, które nie uzasadniają uznania na tych obszarach Orange Polska za przedsiębiorcę o znaczącej pozycji rynkowej w zakresie usług internetu szerokopasmowego.

Zgodnie z projektem decyzji spod regulacji miałby być wyłączony m.in. rynek hurtowych usług szerokopasmowych w Warszawie, Łodzi, Szczecinie, Bydgoszczy, Katowicach oraz Lublinie.

W poniedziałkowym komunikacie UKE podał, że po przeanalizowaniu uwag Komisji urząd przekaże finalne wersje decyzji i postanowienia dla rynku do uzgodnienia z Prezesem UOKiK. Następnie, po uzyskaniu od niego opinii, strony postępowania będą miały czas na przekazanie ostatecznych stanowisk przed wydaniem rozstrzygnięć. Wydanie decyzji i postanowienia dla rynku hurtowego internetu szerokopasmowego UKE planuje na wrzesień 2014 r.

Zdaniem Magdaleny Gaj, prezes UKE, deregulacja ma dać przedsiębiorcom telekomunikacyjnym możliwość realnego szacowania zarówno ryzyka inwestycyjnego, jak i potencjalnej stopy zwrotu z inwestycji.

"Sytuacja, w której na większości obszarów obowiązywała regulacja z 2011 r., ale w niektórych gminach jeszcze regulacja z 2007 r., która nie obejmowała łączy światłowodowych, nie tworzyła przejrzystych oraz stabilnych ram dla funkcjonowania rynku, a zwłaszcza nie stymulowała konkurencji" - napisała prezes w komunikacie prasowym.

"Brak regulacji na obszarach konkurencyjnych ma stanowić dodatkowy bodziec dla Orange Polska, ale także dla operatorów alternatywnych, do zwiększenia inwestycji w nową infrastrukturę" - dodano.

Podobnego zdania są eksperci rynku telekomunikacyjnego. Zdaniem analityków, z którymi w czerwcu rozmawiała PAP, inicjatywa UKE, znosząca regulację w 76 najbardziej konkurencyjnych gminach, pozwoli Orange Polska w dłuższym terminie rywalizować z operatorami kablowymi.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: KE zaakceptowała projekt częściowej deregulacji polskiego rynku internetu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!