XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

KE zamyka postępowanie przeciwko Polsce ws. praw abonentów

KE zamyka postępowanie przeciwko Polsce ws. praw abonentów
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

KE zamknęła postępowanie przeciwko Polsce ws. niedostosowania polskich przepisów dot. praw abonentów do unijnych uregulowań. Stało się to dzięki nowelizacji ustawy, zgodnie z którą abonentem jest nie tylko osoba, która zawarła pisemną umowę, ale też właściciel "komórki" na kartę.

Zmiana definicji abonenta w polskim prawie była spowodowana wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ze stycznia 2009 r. TS uznał, że Polska łamie unijne prawo, stosując złą definicję abonenta. W czerwcu 2007 roku Komisja Europejska wytoczyła Polsce sprawę.

KE tłumaczyła, że według polskich uregulowań, określenie "abonent" dotyczy tylko osób, które podpisały umowę z operatorem. To wyklucza m.in. część użytkowników popularnych kart typu pre-paid, których np. nie ma w książkach telefonicznych, którzy nie mają prawa do otrzymania szczegółowych rachunków, są pozbawieni możliwości zablokowania w darmowy sposób połączeń lub wyświetlania identyfikacji rozmów przychodzących przy poszczególnych połączeniach telefonicznych.

Zgodnie z unijną dyrektywą ramową, "abonent" oznacza "jakąkolwiek osobę prawną lub fizyczną, która jest stroną umowy z podmiotem udostępniającym publicznie usługi łączności elektronicznej, o świadczeniu takich usług" (np. operatorem komórkowym).

W odpowiedzi na unijne zalecenia, w Polsce zostało zmienione Prawo telekomunikacyjne. Nowelizacja przepisów miała miejsce w kwietniu br.

Zgodnie z nowymi uregulowaniami, polscy posiadacze kart pre-paid, czyli użytkownicy telefonów komórkowych na kartę, mogą rejestrować się i otrzymywać cenniki, regulaminy oraz bilingi na swój domowy adres. Wcześniej te uprawnienia miały tylko te osoby, które zawarły umowę pisemną z operatorem.

W myśl zmienionych przepisów firma telekomunikacyjna jest też zobowiązana do doręczenia na piśmie informacji o zmianie warunków umowy tylko tym abonentom, którzy udostępnili swoje dane. Jeżeli abonent udostępni swoje dane i poda adres poczty elektronicznej, może otrzymać informację o każdej proponowanej zmianie regulaminu świadczenia usług, na przykład drogą elektroniczną.

Nowe przepisy przewidują również, iż dostawca usług telekomunikacyjnych musi bezpłatnie dostarczać abonentowi - który udostępnił swoje dane - cennik wraz z umową o świadczenie usług.

Każdy abonent, który udostępnił swoje dane, otrzymuje bezpłatnie podstawowy wykaz wykonanych usług telekomunikacyjnych. Chodzi o informację o zrealizowanych płatnych połączeniach, czyli biling wraz z fakturą.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: KE zamyka postępowanie przeciwko Polsce ws. praw abonentów

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!