Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

KE: żmudna droga do jednolitego rynku telekomunikacji

Autor: wnp.pl (WGK)
07-08-2014 19:49

Ze sprawozdania dotyczącego telekomunikacji i działań regulacyjnych w latach 2012-2013 opublikowanego przez KE wynika, że w Unii Europejskiej spadły przychody branży, ale zaczęły rosnąć inwestycje. Rośnie popularność VoIP, spada telefonii tradycyjnej. Ceny rozmów w UE są wyższe niż w USA.

Rok 2013 był kolejnym rokiem spadków przychodów w całym sektorze. Użytkownicy coraz rzadziej korzystają tradycyjnych usług telefonicznych, wzrasta natomiast popularność usług telefonii internetowej (VoIP). Te same zjawiska występują na rynku polski, gdzie od kilku lat maleją przychody z telefonii stacjonarnej i komórkowej, rosną natomiast z usług dostępu do internetu. W 2013 roku zaczął się zwiększać poziom inwestycji w branży telekomunikacyjnej. Kolejnym zjawiskiem obserwowanym także w pozostałych częściach świata jest szybki wzrost natężenia przesyłu danych.
Ceny rozmów telefonicznych i transmisji danych w telefonii komórkowej w Unii są wyższe niż w Stanach Zjednoczonych, ale w USA w większym stopniu korzysta się z telefonów komórkowych, co daje wyższy „średni przychód na użytkownika” w tym kraju.

Komisja podkreśla, że w ubiegłym roku 21 państw członkowskich osiągnęły wyznaczony na 2012 r. cel dotyczący zezwoleń na użytkowanie określonych zakresów częstotliwości. Rok wcześniej udało się to tylko Danii, Niemcom, Łotwie i Malcie. Opóźnienie w przydzielaniu pasma 800 MHz doprowadziło do znacznego spowolnienia wdrażania w Unii łączności komórkowej czwartej generacji (4G).

W zależności od kraju na zezwolenie umożliwiające wdrożenie sieci działającej w nowych zakresach częstotliwości potrzeba od kilku dni do kilku lat, a większość organów wciąż nie dopuszcza możliwości elektronicznego składania wniosków.

W niektórych krajach członkowskich, w tym w Polsce, dostęp do pasywnej infrastruktury telekomunikacyjnej jest rozproszony, skomplikowany i utrudniony.

– Wyraźnie widać, że czeka nas jeszcze długa droga do prawdziwie jednolitego rynku. Aby go urzeczywistnić, musimy ograniczyć biurokrację, potrzebujemy też większej spójności w działalności regulacyjnej, zarówno na szczeblu krajowym, jak i unijnym. Szybkie wdrożenie dyrektywy w sprawie zmniejszenia kosztów łączności szerokopasmowej przyczyni się do realizacji jednolitego rynku, lecz pozostanie jeszcze wiele do zrobienia – stwierdziła Neelie Kroes, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej.

KOMENTARZE (1)

KOMENTARZE (1)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP