Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

KGHM razem z ARP inwestują w komercjalizację grafenu

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
18-04-2013 18:00
KGHM razem z ARP inwestują w komercjalizację grafenu
Fot. PTWP

KGHM III Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych objął 49 proc. udziałów w utworzonej przez Agencję Rozwoju Przemysłu spółce Nano Carbon, zajmującej się komercjalizacją grafenu.

Uchwała Walnego Zgromadzenia spółki z 18 kwietnia 2013 r. uruchamia proces jej dokapitalizowana, który zamknie się w ciągu roku kwotą 14 mln zł, przeznaczoną na badania i wdrożenie produktów wykorzystujących unikalne właściwości grafenu.
Grafen to jedna z alotropowych form węgla. Jej wyizolowanie i przebadanie miało miejsce przed dziewięcioma laty. Materiał ten ma szansę w wielu zastosowaniach zastąpić krzem. W związku z tym jego wykorzystaniem zainteresowane są m.in. przemysł elektroniczny i energetyka.

Nano Carbon planuje wprowadzić do obrotu handlowego polski grafen już w pierwszym kwartale 2014 r. Jak podkreślają prezesi Agencji Rozwoju Przemysłu oraz KGHM TFI, udział w przedsięwzięciu dwóch dużych partnerów zapewnia wiarygodność projektu, jego bezpieczeństwo i minimalizowanie ryzyka finansowego.

10 kwietnia 2013 r. Nano Carbon podpisała ponadto ramową umowę o współpracy z Instytutem Technologii Materiałów Elektronicznych (ITME) - jednym z wiodących w skali globalnej ośrodków badań nad grafenem. Wcześniej ARP zakupiła za blisko 1,2 mln zł spektroskop ramanowski – urządzenie badawcze o kluczowym znaczeniu dla prowadzonych w Instytucie badań nad grafenem.

Działalność Nano Carbon to jedna z form realizacji przez Agencję Rozwoju Przemysłu programu zwiększania innowacyjności polskiej gospodarki. - Zainwestowaliśmy w projekt perspektywiczny pod względem technologicznym i rynkowym – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes ARP SA.

W kręgu zainteresowań Nano Carbon znajdują się także projekty spoza głównego nurtu światowych badań nad komercjalizacją grafenu. - Idąc własną drogą nie musimy bezpośrednio konkurować z takimi gigantami, jak Samsung czy IBM, które pracują nad wyświetlaczami dotykowymi lub mikroprocesorami grafenowymi. Koncentrujemy się na technologiach i aplikacjach, w których Nano Carbon i ITME mają realną szansę osiągnąć przewagę konkurencyjną – wyjaśnia prezes Dąbrowski.

Prezes KGHM TFI Marcin Chmielewski zwraca uwagę, że strategia Grupy KGHM Polska Miedź zakłada nie tylko inwestowanie w sektor wydobywczy, ale także poszukiwanie możliwości wykorzystania pierwiastków i metali w innowacyjnych technologiach przemysłowych. - Projekt grafenowy, realizowany wspólnie z ARP, świetnie wpisuje się w to założenie – powiedział. - Dzięki aliansowi z ITME mamy silne atuty w światowej rywalizacji na rozwijanie i patentowanie nowych zastosowań rynkowych grafenu. Wartość tego rynku w najbliższych latach sięgnie setek milionów dolarów – dodał prezes Chmielewski.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP