Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Kiepsko z kompetencjami cyfrowymi w Polsce

Autor: wnp.pl (WGK)
09-09-2016 09:40
Kiepsko z kompetencjami cyfrowymi w Polsce
fot. picjumbo

Komputery znajdują się w 72 proc. polskich domów, a najmłodsi spędzają przeciętnie 15 godzin tygodniowo w internecie, jednak nie przekłada się to na umiejętności.

Słabiej od średniej unijnej wypadają Polacy w wieku 16-29 w umiejętności korzystania z Wikipedii. 46 proc. Polaków nie korzysta w pracy z komputera – średnia w krajach OECD to 30 proc. W nauce programowania wyprzedza nas większość państw UE, w tym Litwa i Słowenia. Takie informacje przynosi raport Edu-Tech 2016.
– Dostęp do komputerów w szkole, a także kompetencje nauczycieli przekładają się na poziom umiejętności cyfrowych młodzieży. Niestety, jak wskazują badania, nasz kraj plasuje się poniżej średniej wszystkich krajów OECD. Najlepsze wyniki w tej dziedzinie – powyżej 300 punktów – uzyskali Finowie, Szwedzi, Holendrzy i Japończycy. Według badania PIAAC (Międzynarodowe Badanie Kompetencji Osób Dorosłych) przeciętny wynik polskiej młodzieży (16-24 lat) w zakresie umiejętności rozwiązywania problemów w środowisku technologii cyfrowych wyniósł 287 punktów, podczas gdy średnia wynosi 295 punktów – komentuje Karolina Marzantowicz, architekt IT i doradca dla klientów sektora bankowego w Europie w firmie IBM oraz członek Akademii Technologii IBM.

Według danych Eurostatu Polacy w wieku 16-29 lat plasują się poniżej średniej unijnej (55 wobec 65 proc.) nawet w tak prozaicznej umiejętności, jak korzystanie ze źródeł wiedzy typu Wikipedia. Mało rozpowszechnione są także umiejętności programowania. W przypadku najbardziej zaawansowanych krajów, takich jak np. Finlandia, odsetek osób, które napisało w swoim życiu jakikolwiek program przy wykorzystaniu specjalistycznego języka wynosi 38 proc. W Polsce jest on trzy razy mniejszy i kształtuje się na poziomie zaledwie 14 proc.

Bez umiejętności cyfrowych nie będzie innowacyjności

Zdaniem specjalistów, kompetencje cyfrowe mają bez wątpienia przełożenie na innowacyjność przedsiębiorstw. W tej dziedzinie Polska na tle innych krajów Unii Europejskiej prezentuje się dramatycznie, zajmując drugie miejsce od końca i wyprzedzając jedynie Rumunię. Z badań Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości wynika, że działania w zakresie badań i rozwoju prowadzi w Polsce zaledwie 23 proc. przedsiębiorstw, podczas gdy w Niemczech jest to 67 proc. przy unijnej średniej wynoszącej 48,9 proc.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


41 336 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 800 ofert w bazie

2 782 270 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP