Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Klaster - wehikuł, który może przenieść firmę w przyszłość

Autor: wnp.pl (Tomasz Elżbieciak)
12-09-2010 10:26
Klaster - wehikuł, który może przenieść firmę w przyszłość

W Polsce istnieje około 130 klastrów oraz inicjatyw klastrowych. Zdaniem ekspertów, wykorzystanie powiązań kooperacyjnych nie jest już dla polskich przedsiębiorców nowością. Pomimo tego, w porównaniu z gospodarkami o dłuższej tradycji rynkowej, klastry w Polsce wciąż pozostają na początkowym etapie rozwoju. Wśród nich nie brakuje jednak takich, które można zaliczyć do udanych.

Pojęcie klastra brzmi dosyć tajemniczo i wiele osób z pewnością nie potrafiłoby zdefiniować, co ono oznacza. Natomiast chyba każdy słyszał kiedyś o Dolinie Krzemowej w Kalifornii. Ten typowo rolniczy jeszcze na początku XX wieku obszar przeszedł w ciągu kilkudziesięciu lat rewolucję, która uczyniła z tego miejsca globalne centrum najnowocześniejszych technologii. Swoje siedziby mają tam tacy giganci jak Google, Hewlett-Packard, Intel czy Oracle Corporation. Było to możliwe dzięki koncentracji i współpracy wielu innowacyjnych firm, prężnych uniwersytetów, ośrodków badawczych oraz znakomitych fachowców.
Najbardziej znaną definicję klastra opracował amerykański ekonomista Michael Porter. Opisał go jako geograficzne skupisko wzajemnie powiązanych firm, działających w pokrewnych sektorach, konkurujących, a przy tym współpracujących ze sobą. W jego skład wchodzą jeszcze m.in. wyspecjalizowani dostawcy, uniwersytety, jednostki badawcze, stowarzyszenia handlowe oraz instytucje finansowe.
Duże klastry, odnoszące istotne sukcesy konkurencyjne i tworzące efekt aglomeracji, są ważnym elementem gospodarek w wysokorozwiniętych państwach. Ich znaczenie ma zasięg nie tylko poziomie regionalnym czy krajowym, ale też międzynarodowym. Poza Doliną Krzemową można do nich zaliczyć chociażby telekomunikacyjny klaster Telecom City w Szwecji, czy słynącą z przetwórstwa tworzyw sztucznych Plastikową Dolinę we Francji. Jak na tym tle prezentuje się Polska?

Klastry po polsku

Zdaniem eksperta Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Piotra Kryjoma, klastry i zasady ich działania są już dobrze znane przedsiębiorcom, którzy coraz częściej widzą swoją szanse na wejście lub dalszą obecność na rynku w powiązaniach kooperacyjnych.

Branże zainteresowane klastrami to przede wszystkim przemysł lotniczy, budownictwo i sektor technologii informacyjno-komunikacyjnych. W opinii Piotra Kryjoma, zdecydowanie gorzej wygląda zaangażowanie sfery badawczo-rozwojowej, która nie przejawia większego zainteresowania w tworzeniu powiązań kooperacyjnych. Jeśli natomiast już w nich uczestniczy, to zazwyczaj nie odgrywa dominującej roli.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP