XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Klastry sobie poradzą

Klastry sobie poradzą
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Los polskich klastrów i - szerzej - innych form współpracy polskich firm w kontekście nowych zasad finansowania ze środków UE. Oto główny wątek debaty "Nie tylko klastry. Współpraca czy konkurencja" zorganizowanej w ramach VII Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Unia Europejska w nowej perspektywie finansowej wycofuje się z bezpośredniego wspierania działalności klastrowej. Ten polityczny zwrot ma prawdopodobnie związek z dynamiczną sytuacją na wielu rynkach.

- Współpraca w klastrach ma sens przy mniej więcej ośmioletniej perspektywie planowania - zauważył Luk Palmen, prezes zarządu InnoCo. - tymczasem teraz firmy muszą się przeorientowywać niekiedy w ciągu jednego roku, zmieniają rynki i specjalizacje, by się rozwijać.

- Ster zdecydowanie się odwrócił. Nie będzie wsparcia dla klastrów ani na poziomie krajowym, ani regionalnym - ubolewał moderator sesji Krzysztof Krystowski, prezes Związku Pracodawców Klastry Polskie. Grozi to jego zdaniem stagnacją - szczególnie klastrom na wstępnym etapie rozwoju.

Konstatację Krystowskiego uzupełniała praktycznymi informacjami Paulina Zadura-Lichota, dyrektor departamentu rozwoju przedsiębiorczości i innowacyjności PARP. Wspomniała o trwającym konkursie na "krajowe klastry kluczowe”, które spośród stu porozumień klastrowych w Polsce mogą liczyć na wsparcie. Możliwe będzie też aplikowanie o środki "na internacjonalizację klastrów”. Dofinansowanie porozumień ponadregionalnych z udziałem małych i średnich firm przewiduje także program "Polska Wschodnia”.

- Środki nie są olbrzymie, ale walka o nie była zażarta... - zapewniła Zadura-Lichota.

Wycofanie się UE z finansowania klastrów nie oznacza zdaniem Bogdana Traczyka, prezesa Górnośląskiej Agencji Przedsiębiorczości i Rozwoju, zakręcenia krajowego kurka z finansowym wsparcie klastrów.

- Trzymamy się deklaracji, że klastry są w Polsce potrzebne, środki krajowe zostały obiecane i chcemy je zagospodarować - deklarował Traczyk. - To chyba aktualne?

Klastry to niezwykle ważne narzędzie polityki regionalnej. Dla Daniela Górskiego, dyrektora departamentu rozwoju regionalnego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego, podstawowym problemem jest takie wspieranie działalności klastrów w regionie, by środki trafiały na najbardziej efektywne inicjatywy budując kapitał ludzki i tak potrzebne w biznesie zaufanie.

- My jako województwo angażujemy się bezpośrednio w działalność klastrów - poinformował Górski. - Nie widzimy w tym konfliktu interesów. Przeciwnie - możemy pomóc w rozwoju ważnych dla regionu branż, wpisując te działania w plany rozwojowe województw, czy koordynując z oczekiwaniami biznesu naszą politykę w dziedzinie edukacji.

Na wsparcie zewnętrzne nie oglądają się członkowie Bałtyckiego Klastra Ekoenergetycznego (BKE).

- Naszym pomysłem jest powiązanie działalności z budownictwem, a dokładnie współpraca z Gdańskim Klastrem Budowlanym i Klasterem Klimapomerania - poinformował Jan Kiciński przewodniczący Rady Programowej BKE. - Chodzi o wymianę informacji, giełdę pomysłów i koordynowanie strategii, a także kontakty z samorządem terytorialnym. Nie możemy zmarnować dotychczasowego dorobku.

Komunikacja w biznesie, transfer wiedzy między nauką i biznesem to z kolei specjalizacja Klastra Innowacje w Agrobiznesie, o której opowiedział Sebastian Jarzębowski, koordynator klastra i pracownik naukowy SGGW, która de facto finansuje jego działalność.

- Szanse widzę we wpisaniu się w potrzeby regionu - ocenił Jarzębowski. - Agrobiznes jest mocno rozproszony i potrzebuje wsparcia w kooperacji z nauką.

Czas klastrów w Polsce zdecydowanie nie minął - brzmiała konstatacja debaty. Rosnąca w wielu branżach konkurencja i malejące marże sprawiają, że przed mniejszymi firmami staje alternatywa: wchłonięcie przez potentatów lub integracja. Współpraca i synergie na poziomie klastra mogą być dla niektórych ostatnią deską ratunku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Klastry sobie poradzą

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!