Klastry w Polsce i w UE

Klastry w Polsce i w UE
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Klastry to dobry sposób na połączenie biznesu z nauką, ale też na budowę kapitału społecznego, a to wciąż niedoceniany impuls rozwoju przedsiębiorczości - mówili uczestnicy debaty "Klastry w UE i w Polsce" podczas Wschodniego Kongresu Gospodarczego.

Klastry powstają dzięki kapitałowi społecznemu, wzrostowi zaufania, ale i ten kapitał społeczny budują - mówił Krzysztof Krystowski, prezes Związku Pracodawców Klastry Polskie. Stąd - jego zdaniem - może wynikać popularność tej formy organizacji w Polsce Wschodniej, która przeżyła w ubiegłym stuleciu mniejsze migracje niż inne tereny. Rzeczywiście - z dyskusji wynikało, że w Polsce Wschodniej funkcjonuje około 40 klastrów ze 150 działających w całym kraju.

Także praktycy tej formy działalności przyznawali, że kooperacja popłaca. - Duża część naszych firm to firmy rodzinne, który wyrosły na Podlasiu - mówił Michal Charczewski, prezes firmy ChM, członek Klastra Obróbki Metali. - Możemy bardzo dużo zyskać współpracując i kooperując. Np. różne nasze firmy przeżywają sezonowe spiętrzenia produkcji w różnych okresach. Możemy sobie wzajemnie wyrównywać moce produkcyjne - mówił o korzyściach ze współpracy Charczewski.

Warto dodać, że reprezentowany przez niego klaster powstał jako odpowiedź na słabość rynku pracy - przedsiębiorcy tej branży mieli kłopoty z zatrudnieniem odpowiednio wyszkolonych pracowników. Postanowili więc połączyć siły, aby wpłynąć na system edukacji zawodowej, z niejakim powodzeniem. - Moja firma zatrudniła od 2010 roku 200 pracowników - stwierdził Charkiewicz.

Główną zaleta klastra jest integracja - dziś już nie mamy sytuacji, że każda gmina na własną rękę boryka się z problemem efektywności energetycznej, samorządy nie muszą już odkrywać Ameryki na własną rękę. Możemy też dokonywać wspólnych zakupów np. badań i analiz, na które nie byłoby stać pojedynczej firmy czy samorządu, a następnie dzielić się ich wynikami - potwierdzała korzyści z funkcjonowania w klastrze Elżbieta Cholewa wiceprezes Świętokrzyskiego Centrum Innowacji i Rozwoju Technologii.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Klastry w Polsce i w UE

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!