Kolejni naukowi innowatorzy z Polski pojadą do Doliny Krzemowej

Kolejni naukowi innowatorzy z Polski pojadą do Doliny Krzemowej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Kilkudziesięciu najlepszych polskich naukowców, zainteresowanych komercjalizacją wynalazków pojedzie na szkolenie do Stanford University. W poniedziałek rozpoczęła się druga edycja konkursu "Top 500 Innovators". Zgłoszenia będą przyjmowane do 10 lutego.

"To, czego nauczyliśmy się w Kalifornii, to, co zobaczyliśmy i przywieźliśmy ze sobą, to są pewne pomysły i na pewno będziemy chcieli je wdrażać tutaj na miejscu" - mówiła w poniedziałek na konferencji prasowej w Warszawie uczestniczka pierwszej, zakończonej w grudniu, edycji szkoleń - Anna Czerwoniec z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Inny uczestnik, Jacek Pucher z Instytutu Logistyki i Magazynowania w Poznaniu za szczególnie cenną uznał ideę "design thinking", którą szczegółowo objaśniano podczas warsztatów w USA. "Design thinking to jest cała filozofia tworzenia innowacji, która nie tylko zakłada, że tworzymy innowacje od samego początku z nastawieniem na jej końcowego użytkownika, ale też, że projektujemy przestrzeń do tworzenia innowacji, która pobudza kreatywność. Np. jak mówiło nam tam wielu ekspertów, kreacja bierze się również z zabawy" - wyjaśniał.

Z kolei Iwona Cymerman z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej opowiadała o planach pierwszych uczestników warsztatów. Założyli oni stowarzyszenie, którego celem jest zapoznanie środowiska naukowego z koncepcjami przedstawianymi podczas kursu oraz działania na rzecz pogłębienia współpracy między biznesem a nauką w Polsce.

"Mamy pomysł, zainspirowany ideą +e-corner+ - przedsięwzięcia organizowanego na Stanford University. Jest to seria seminariów liderów biznesu, którzy odnieśli sukces. Swoimi doświadczeniami dzielą się tam również ludzie, którzy zaczynają swój biznes, tworzą tzw. start-upy. Mówią o swoich osobistych przeżyciach związanych z tworzeniem firmy, o tym jakie trudności napotykają. Jest to pewna inspiracja, która płynie od biznesu do ludzi, którzy potencjalnie mogą skomercjalizować swój pomysł" - wyjaśniła.

Jak powiedziała PAP Cymerman, właśnie brak kontaktu z firmami jest dla polskich naukowców największym problemem w komercjalizacji wyników ich badań. Dodała, że w trakcie pobytu na Stanford University mogła zobaczyć, jaką korzyść może dać ścisła współpraca instytucji naukowej z sąsiadującymi z nią firmami w Dolinie Krzemowej.

"To jest cały wielki ekosystem, na który składają się z jednej strony wartości mentalne, czyli +design thinking+ i idea +OK to fail+, która zakłada, że porażka nie dyskwalifikuje, ale należy czerpać z niej doświadczenia i próbować kolejny raz. Z drugiej strony jest całe otoczenie biznesowe. Nie można wymagać od naukowca, żeby był sterem, żeglarzem, okrętem, mewą i morzem. Jest mu potrzebne wsparcie. Myślę, że to powoli się tworzy. Chociażby centra transferu technologii mogą być miejscami, gdzie naukowiec przyjdzie i zgłosi swój pomysł, a później uzyska pomoc w jego wdrożeniu" - mówiła Cymerman.

Laureaci pierwszej edycji będą, obok ekspertów, oceniać kandydatów w kolejnych edycjach konkursu.

Obecna na poniedziałkowej konferencji minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka zadeklarowała, że chciałaby, aby kolejne grupy były tak samo dobre, jak pierwsza.

"Musieliśmy wybierać najlepszych z najlepszych. (...) Wiem bezpośrednio ze Stanford, że byliście jedną z najlepszych grup, które na tego typu program trafiły do nich" - powiedziała Kudrycka.

Jak poinformowała, w 2012 roku w ramach konkursu zorganizowane zostaną trzy wyjazdy na szkolenia do najlepszych ośrodków akademickich w USA i w Europie. Łącznie latem i jesienią 120 osób wyjedzie, aby zapoznawać się w metodami przekładania pomysłów naukowych na biznes.

Do końca 2015 r. łącznie w szkoleniach ma wziąć udział 500 osób. Program jest w całości finansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ze środków Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kolejni naukowi innowatorzy z Polski pojadą do Doliny Krzemowej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!