Komisarz Barnier zdziwiony polskimi wyliczeniami ws. patentu

Komisarz Barnier zdziwiony polskimi wyliczeniami ws. patentu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Jednolity patent zmniejszy koszty ochrony patentowej w UE dla firm od 7 do10 razy; nie wiem, w jaki sposób w przypadku jednego kraju można dojść do zupełnie innego wniosku - ocenił komisarz UE Michel Barnier, pytany o polskie wyliczenia ws. jednolitego patentu.

Chodzi o wyliczenia Deloitte'a wykonane na zlecenie Ministerstwa Gospodarki, które wykazały, że jeśli Polska wdrożyłaby jednolity patent, to koszty spraw sądowych, zakupu licencji, sprawdzania tzw. czystości patentowej oraz koszty dostosowawcze byłyby wyższe w okresie 20 lat o 53 mld zł, niż gdyby Polska tego systemu nie przyjęła. Przez kolejną dekadę koszty te wzrosłyby w sumie do 79,4 mld zł. Czytaj także:

Podkreślał, że na jednolitym patencie skorzystają także polskie firmy zaangażowane w innowacje, których ochrona w całej UE kosztuje je teraz od 25 do 35 tysięcy euro. Ponadto teraz muszą o patent aplikować "indywidualnie w każdym kraju".

"Nie widzę, w jaki sposób w przypadku jednego kraju możemy dojść do zupełnie innego wniosku, ale przyjrzę się temu bliżej. Mam problem ze zrozumieniem tego, szanuję debatę w każdym kraju, ale pracowaliśmy szczerze na rzecz korzyści firm, w tym polskich firm, które zawsze były aktywne w badaniach" - przekonywał.

W poniedziałek ministrowie odpowiedzialni za konkurencyjność przyjęli dwa rozporządzenia ws. jednolitego patentu i umowę międzyrządową 25 państw w sprawie powołania sądu patentowego. Umowa ta będzie wymagała ratyfikacji w krajach członkowskich, czyli m.in. przegłosowania przez parlamenty. Biorący udział w tym spotkaniu wiceminister gospodarki Andrzej Dycha poinformował, że choć Polska pozostała we wzmocnionej współpracy 25 państw UE na rzecz wprowadzenia jednolitego patentu, to ostateczną decyzję w sprawie jego wprowadzenia podejmie Sejm, który będzie ratyfikował umowę ws. sądu.

Przewodniczący poniedziałkowemu spotkaniu cypryjski minister ds. energii Neoklis Sylikiotis powiedział, że zamknięcie sprawy patentu jest "ogromnym sukcesem polskiej prezydencji". Sprawę patentu chciała zamknąć polska prezydencja w drugiej 2011 r., ale uniemożliwił to spór krajów UE o siedzibę sądu patentowego.

Według Komisji Europejskiej, jednolity patent obniży koszty ochrony wynalazków w UE oraz zmniejszy obciążenia administracyjne związane z wnioskowaniem o patent. Przedsiębiorca złoży jeden wniosek (do Europejskiego Urzędu Patentowego - EPO), a uzyskany patent będzie obowiązywał w 25 krajach biorących udział we wzmocnionej współpracy na rzecz patentu. Zgłoszenia patentowe mają być składane w języku narodowym wraz z tłumaczeniem na angielski, niemiecki lub francuski, a EPO ma opracować system tłumaczeń automatycznych.

Uzyskanie jednolitego patentu ma kosztować w ciągu pierwszych 12 przejściowych lat ok. 6,5 tysięcy euro, a później - 5 tysięcy. Tymczasem teraz uzyskanie w 27 krajach UE europejskiego patentu (udzielanego w ramach Europejskiej Konwencji Patentowej - EPC) to wydatek rzędu ponad 36 tysięcy euro - wyliczyła KE.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Komisarz Barnier zdziwiony polskimi wyliczeniami ws. patentu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!