Komisarz C. Moedas: UE goni liderów innowacyjności

Komisarz C. Moedas: UE goni liderów innowacyjności
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

- W Unii Europejskiej inwestujemy w badania i rozwój około 2 proc. PKB. W USA inwestycje w R&D są większe i wynoszą 2,7 proc. PKB. Przyczyną tej różnicy nie jest poziom inwestycji publicznych, a mniejsze w Unii Europejskiej inwestycje ze środków prywatnych - ocenia Carlos Moedas, komisarz UE ds. badań, nauki i innowacji.

Liderami innowacyjnej gospodarki są USA, Japonia i Korea Południowa. Jak daleko od nich jesteśmy i czy Europie kiedykolwiek uda się dognić te kraje?

- Oczywiście, gonimy liderów innowacyjności. Przypomina to bieg po bieżni, gdzie cały czas musimy patrzeć przez ramię, gdzie jesteśmy. Jeśli chodzi o twarde liczby to w Unii Europejskiej inwestujemy w badania i rozwój około 2 proc. PKB. Jeżeli porównamy tę wielkość z poziomem inwestycji w R&D w USA, to zobaczymy, że inwestycje w badania i rozwój w USA są większe niż w Europie , bo wynoszą aż 2,7 proc. PKB.

Przyczyną tej różnicy nie jest poziom inwestycji publicznych, a mniejsze w Unii Europejskiej niż w USA inwestycje ze środków prywatnych.

W związku z tym jako Unia Europejska musimy się zastanowić nad tym, jaka jest przyczyna tego, że europejscy inwestorzy prywatni nie są skłonni do inwestycji w badania i rozwój w tak dużym stopniu jak inwestorzy w USA i dlaczego nie widzą w tych inwestycjach wartości w takiej samej skali, jak przedsiębiorcy amerykańscy.

Jaka jest pana zdaniem przyczyna mniejszych inwestycji prywatnych w UE niż w USA?

- Moim zdaniem, główną przyczyną tego, że w Europie inwestuje się w R&D mniej niż w USA jest to, że Europa jako całość jest jeszcze bardzo rozdrobniona. W Unii Europejskiej mamy 28 różnych systemów prawnych i systemów sądowych, 28 różnych rynków pracy , 28 różnych rynków dla produktów i usług. Oznacza to, że w praktyce tak naprawdę istnieje wiele niewidzialnych barier wzrostu i naszym zadaniem jest praca na rzecz tego, żeby przynajmniej te bariery przynajmniej obniżać.

Aby to zrobić, potrzebujemy czegoś, co ja nazywam warunkami ramowymi, ale można to też nazwać reformami strukturalnymi . Są to takie działania, które umożliwią nam usunięcie albo przynajmniej obniżenie barier, tak żeby firma, która chce inwestować w badania i rozwój miała poczucie, że może to robić. Dzisiaj mamy do czynienia z sytuacjami, w których przedsiębiorca globalny rozglądając się, gdzie inwestować, często decyduje się na inwestycje w innych częściach świata, ponieważ w Europie ma do czynienia z dużą liczbą niewidzialnych barier.

Jakie bariery należałoby usunąć w pierwszej kolejności?

- Myślę, że mamy do czynienia z kilkoma barierami i bardzo mnie cieszy to, że prezydent Komorowski zakończył swoje wystąpienie (podczas EEC 2015 - red. Czytaj także: Komorowski na EEC: Polska potrzebuje skoku w dziedzinie innowacyjności) odwołując się do innowacji, bo to znaczy, że mamy tutaj także z tej strony polityczne poparcie. Ale wracając do ułatwień dla inwestorów, chciałbym powiedzieć o kilku na rynku pracy. To na przykład łatwość zatrudniania w sensie globalnym, ale też przepisy dotyczące prawa upadłościowego i naprawczego. Teraz są takie sytuacje, kiedy spółka upada, a mogłaby kontynuować działalność.

Musimy się zastanowić, czy prawo pomaga takiej spółce się zrestrukturyzować i podjąć na nowo działalność. Mamy też całą masę problemów, które zgłaszają nam przedsiębiorcy. Problemów, których może nie widać na pierwszy rzut oka, jak przerost biurokracji.

Tak więc powinniśmy się skupić na tym, żeby mieć łatwe, przejrzyste prawo.

Chciałbym powiedzieć jeszcze o jednej rzeczy, o której mówił prezydent Komorowski - o ulgach podatkowych dla firm, które inwestują i które są innowacyjne. Myślę, że to istotne, aby stymulować innowacyjność i inwestycje także w formie ulg podatkowych.

Czy mimo wskazanych barier dostrzega pan postęp UE w drodze ku innowacyjności, ku poprawie konkurencyjności przez innowacyjność, czy też raczej należałoby stwierdzić, że środki publiczne wydawane w UE na R & D wydawane są stosunkowo nieefektywnie?

- Nasza sytuacja zdecydowanie się poprawia. Zwłaszcza jeżeli chodzi o finansowanie nauki i w szczególności, jeśli mówimy o podstawowych badaniach naukowych. Mamy tutaj wiele inicjatyw na poziomie unijnym, które sprzyjają finansowaniu nauki. Na przykład mamy system grantów, który umożliwia zespołom naukowców zyskanie naprawdę dużych pieniędzy - od 1,5 do 2 mln euro.

Naukowcy z USA zazdroszczą kolegom z Europy, są nawet tym zaskoczeni i chwalą nasze programy rozwoju nauki. Natomiast to, gdzie mamy problem, nad czym musimy jeszcze pracować, to kwestia przenoszenia wyników osiąganych przez zespoły naukowe i zastosowania ich na rynku. Z tym nie radzimy sobie jeszcze tak dobrze i tutaj właśnie pojawia się dla nas pole do manewru dla naszych reform strukturalnych, naszych warunków ramowych, o których mówiłem wcześniej.

Jest to niezbędne ponieważ dzięki temu uda nam się zrealizować nasz wspólny cel, jaki postawiliśmy sobie na początku jako UE, czyli naprawdę osiągnięcie sytuacji, w której mamy do czynienia z jednolitym rynkiem wewnętrznym.

Tak więc jako UE cały czas poprawiamy swoją pozycję w rankingach, chociaż mamy w dalszym ciągu dużo do zrobienia i nie możemy zapominać o tym, że ci którzy są wyżej, są lepsi, także nie stoją w miejscu, lecz idą do przodu, a więc jest to ciągle bieg i gonienie najlepszych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Komisarz C. Moedas: UE goni liderów innowacyjności

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!