Kompetencje cyfrowe Polaków poniżej średniej UE

Kompetencje cyfrowe Polaków poniżej średniej UE
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Kompetencje cyfrowe i informatyczne są w UE na bardzo zróżnicowanym poziomie. Według Eurostatu około połowy Rumunów, Bułgarów i Greków w grupie wiekowej 16-74 lata nigdy nie używało komputera, podczas gdy w Szwecji 4 proc., a w Polsce - ok. 30 proc.

Z okazji tygodnia tzw. kompetencji cyfrowych, obchodzonego w ostatnim tygodniu marca, Eurostat przygotował raport o stanie tych umiejętności w całej UE i poszczególnych krajach członkowskich.

W 2011 roku trzy czwarte ludności UE w wieku od 16 do 74 lat używało komputera, a w najmłodszej części społeczeństwa (16 do 24 lat) - aż 96 proc.

Najwyższy wskaźnik używania komputera wśród osób między 16. a 74. rokiem życia osiąga Szwecja (96 proc.) oraz Dania, Luksemburg i Holandia (po 94 proc.). Najsłabsze wyniki mają Rumunia (50 proc.), Bułgaria (55 proc.) i Grecja (59 proc.).

Polska z wynikiem 70 proc. jest poniżej średniej unijnej (78 proc.). Wskaźnik ten wzrasta jednak do 98 proc. wśród młodych Polaków (16-24 lata). W kilku krajach UE - w Austrii, Holandii, Szwecji, Luksemburgu, Wielkiej Brytanii, Finlandii - to nawet 100 proc.

Innym wskaźnikiem pokazującym zdolności informatyczne jest umiejętność napisania programu komputerowego. W Unii 10 proc. osób w grupie 16-74 lata i 20 proc. osób w grupie 16-24 lata stworzyło program informatyczny. Najlepsze wyniki w tej kategorii mają znowu kraje skandynawskie, np. Szwecja i Finlandia, gdzie ponad jedna trzecia osób między 16. a 24. rokiem życia napisała program (i odpowiednio 24 i 26 proc. osób w przedziale wiekowym 16-74 lata). W Polsce takim wyczynem może poszczycić się 16 proc. ich rówieśników i tylko 6 proc. całej populacji.

W całej UE dyplomy ukończenia informatyki na studiach wyższych stanowią tylko 3,4 proc. wszystkich dyplomów przyznanych w 2009 roku. To spadek z 4 proc. w 2005 roku. Najwyższy wzrost liczby dyplomów z informatyki zanotowała w tym okresie Malta (z 1,9 proc. do 5,6 proc.) oraz Węgry (z 2 do 3,4 proc.). Proporcjonalnie do reszty absolwentów najwięcej dyplomowanych informatyków jest w UE na Malcie, w Austrii i Hiszpanii. W Polsce nastąpił spadek liczby dyplomów z informatyki z 3,8 proc. w 2005 roku do 3,2 proc. w 2009 roku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kompetencje cyfrowe Polaków poniżej średniej UE

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!