XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Koniec unijnego sądu na Polską ws. numeru 112

Koniec unijnego sądu na Polską ws. numeru 112
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Komisja Europejska zapowiada koniec postępowania przeciwko Polsce w sprawie numeru alarmowego 112. Wszystko dzięki temu, że ten numer alarmowy będzie wkrótce w Polsce w pełni działał.

Komisja Europejska zakomunikowała, że kończy postępowania przeciwko Polsce przed unijnym Trybunałem Sprawiedliwości, bo Polska wprowadziła wreszcie system lokalizacji osób dzwoniących pod ten numer ratunkowy.

Na początku czerwca MSWiA podało, że system lokalizowania osób dzwoniących pod numer 112 jest już gotowy i rozpoczęto jego testy.

- Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że weszła w życie legislacja, która zapewni pełną zgodność rozwiązań polskich z unijnym prawem i zapewni, że w najbliższych miesiącach numer 112 będzie w Polsce w pełni operacyjny - powiedział rzecznik KE ds. telekomunikacji Martin Selmayr.

- Będziemy się przyglądać, jak system funkcjonuje w praktyce. Jeśli wszystko zadziała tak, jak należy, to spodziewamy się, że będziemy mogli zamknąć postępowanie już jesienią - dodał rzecznik.

W listopadzie zeszłego roku KE pozwała Polskę do unijnego Trybunału Sprawiedliwości, bowiem wciąż nie działał w Polsce system lokalizacji przez służby ratownicze osób dzwoniących z telefonów komórkowych. Brak możliwość lokalizacji dzwoniących uniemożliwia ratownikom szybkie dotarcie na miejsce wypadku i udzielenie pomocy.

Polska obiecała wówczas poprawę. MSWiA podpisało w styczniu porozumienie z sieciami Plus, Era, Orange, Play oraz Telekomunikacją Polską, na mocy którego operatorzy przekazują informacje o miejscu pobytu osoby dzwoniącej.

KE podkreśliła bardzo dobrą współpracę z polskim rządem we wdrażaniu systemu.

Po raz pierwszy numer 112 wprowadzono 17 lat temu - chodziło o umożliwienie obywatelom UE korzystania z jednego numeru w celu wezwania służb ratowniczych do wypadków wszystkich rodzajów we wszystkich państwach członkowskich, co ma kolosalne znaczenie dla osób podróżujących.

System lokalizacji ma być w Polsce stopniowo doskonalony do 2010 r. Wtedy też ma powstać system Centrów Powiadamiania Ratunkowego. Zachowane zostaną natomiast telefony alarmowe służb - 997, 998 i 999 - m.in. po to by nie obciążać nadmiernie numeru 112, który ma służyć do celów ratowniczych a nie do zgłaszania np. kradzieży.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Koniec unijnego sądu na Polską ws. numeru 112

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!