Konkursy na 6,4 mld euro z unijnego programu na badania i rozwój

Konkursy na 6,4 mld euro z unijnego programu na badania i rozwój
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Na 6,4 mld euro opiewają ogłoszone w poniedziałek przez Komisję Europejską konkursy na dofinansowanie badań naukowych z 7. Programu Ramowego UE. Dotychczasowy udział polskich jednostek badawczych i firm w 7-letnim programie wartości 50 mld euro jest niewielki.

Jak nieoficjalnie dowiedziała się PAP w KE, ze wstępnego podsumowania wynika, że strona polska uczestniczy w 603 podpisanych umowach o granty z programu, który obejmuje lata 2007-13. W sumie, na ponad 8 tys. uczestników tych umów, jest 750 podmiotów z Polski, które mają przyznane granty na 144,7 mln euro. Stanowi to zaledwie 1,27 proc. przyznanych środków w skali całej UE.

"Inwestycje w badania i innowacje to jedyny mądry i trwały sposób na wyjście z kryzysu i osiągnięcie zrównoważonego i sprawiedliwego wzrostu. Oferujemy naukowcom i innowatorom 6,4 mld euro na najnowocześniejsze projekty w dziedzinie ważnych wyzwań gospodarczych i społecznych: zmiany klimatu, bezpieczeństwa dostaw energii i żywności, zdrowia i starzejącego się społeczeństwa. Jest to ogromny i skuteczny bodziec dla gospodarki, stanowiący inwestycję w naszą przyszłość" - powiedziała unijna komisarz ds. badań i rozwoju Maire Geoghegan-Quinn.

KE zapowiada, że w najnowszych konkursach dotacje otrzyma ok. 16 tys. organizacji badawczych, uniwersytetów i branży przemysłowej, w tym ok. 3 tys. małych i średnich przedsiębiorstw. Ma to pozwolić na utworzenie ponad 165 tys. miejsc pracy. Finansowanie zostanie przyznane w drodze "zaproszeń do składania wniosków" (ofert) oraz ich oceny, przeprowadzonych w ciągu najbliższych 14 miesięcy. Pierwsze konkursy będą opublikowane formalnie już 20 lipca.

Przykładowo, na badania w dziedzinie zdrowia przeznaczono ponad 600 mln euro. Na badania w dziedzinie technologii informacyjno-komunikacyjnych - 1,2 mld euro. Dla najbardziej kreatywnych naukowców wybranych przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych przeznaczono ponad 1,3 mld euro. Siedem tysięcy naukowców otrzyma stypendia w ramach programu "Marie Curie" o łącznej wartości 772 mln euro. Na małe i średnie przedsiębiorstwa przeznaczono blisko 800 mln euro.

Siódmy Program Ramowy jest największym programem badawczym na świecie, a jego budżet w latach 2007-2013 wynosi ponad 50,5 mld euro. Ze wstępnego podsumowania KE wynika, że Polska jest dopiero na 13. miejscu w UE, jeśli chodzi o liczbę uczestników w 7. Programie Ramowym, i również na 13. miejscu, jeśli chodzi o wykorzystanie środków. Jeśli chodzi o odsetek zwycięskich wniosków, których jest 18,6 proc., to Polska jest poniżej średniej unijnej i plasuje się na 21. miejscu w UE. W opracowanym przez KE rankingu innowacyjności w 2008 r. Polska zajęła dopiero 23. miejsce.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Konkursy na 6,4 mld euro z unijnego programu na badania i rozwój

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!