PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Konsorcjum z polską firmą stworzy fabrykę przyszłości

Autor: wnp.pl (DC)
17-11-2015 12:02
Konsorcjum z polską firmą stworzy fabrykę przyszłości
Fot. Fotolia

Międzynarodowe konsorcjum firm i instytutów badawczych, w składzie którego znalazła się polska firma IT - Transition Technologies stworzy fabrykę przyszłości. IMPROVE to innowacyjny na skalę światową projekt, którego celem jest zamodelowanie cyfrowego ekwiwalentu fabryki przyszłości - przy wykorzystaniu technologii monitorowania i diagnostyki w kierunku nowoczesnego systemu wsparcia podejmowania decyzji.

Dzięki temu fabryki będą bardziej wydajne i efektywne oraz zdolne do większej samokontroli i lepszej interakcji z człowiekiem.
Projekt realizowany jest w ramach unijnego programu Horyzont 2020, zaś budżet projektu wynosi 4,1 mln euro.

Autorzy pomysłu podkreślają, że światowy przemysł od wielu lat boryka się z problemem optymalizacji produkcji, lepszego wykorzystania zasobów jak i samego funkcjonowania fabryk w kontekście rosnącej złożoności systemów oraz szybko zmieniających się potrzeb konsumentów. Nowa era industrializacji jak i rozwój technologii informatycznych pozwoliła na poszukiwanie nowych sposobów i stawienie czoła tym wyzwaniom. Międzynarodowe konsorcjum firm i instytutów badawczych z Europy, w skład którego weszła polska firma technologiczna Transition Technologies produkująca od 24 lat systemy IT dla największych światowych firm przemysłowych i energetycznych, chcą temu zadaniu podołać. Na ten cel otrzymali pierwszą turę unijnego dofinansowania w ramach programu Horyzont 2020.

Czym będzie fabryka przyszłości?

Projekt opiera się na unikalnym połączeniu kilku podejść do modelowania pracy urządzeń, ich diagnostyki, wykrywania anomalii oraz symulacji i optymalizacji pracy wraz z niezbędną wiedzą ekspercką, które w konsekwencji mają pozwolić na stworzenie idealnego modelu funkcjonowania fabryk. W rezultacie takiego połączenia będzie można analizować i przewidywać awarie oraz informować o konieczności wymiany danych podzespołów jeszcze przed wystąpieniem usterki. Na końcu stworzony model ma również rozpoznawać główną przyczynę powstania ewentualnej awarii. Fabryka taka ma, więc być na tyle inteligentna, aby mogła sama kontrolować zachodzące w niej procesy. Całość oparta zostanie na wykorzystaniu odpowiednich sensorów, które będą przekazywać dane a zintegrowany system będzie je analizować i dostarczać odpowiednie dane do zarządców fabryk.
- Całościowe podejście do realizacji projektu będzie zgodne z ideami Przemysłu 4.0 i Internetu rzeczy, opartych na systemach cyber-fizycznych i sieciowej komunikacji maszyna-maszyna oraz człowiek-maszyna, dzięki czemu możliwa staje się wymiana danych oraz informacji procesowych pomiędzy urządzeniami pracującymi w fabrykach a osobami na każdym szczeblu organizacji produkcyjnej w celu dogłębnej analizy tych danych i lepszego podejmowania decyzji. W przypadku fabryk przyszłości skłaniałbym się bardziej ku hasłu „Przemysłowy Intranet Rzeczy”, gdyż z uwagi na wrażliwość i wartość danych oraz wniosków z nich płynących system taki będzie musiał być dodatkowo zabezpieczony przed cyberprzestępczością – mówi Adam Gąsiorek, dyrektor operacyjny ds. rozwoju z firmy Transition Technologies.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 427 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP