XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Kopacz: trzeba zwiększyć wysiłki na rzecz innowacyjności

Kopacz: trzeba zwiększyć wysiłki na rzecz innowacyjności
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Nie ma lepszej inwestycji niż inwestycje w nowoczesne i innowacyjne technologie - mówiła premier Ewa Kopacz w poniedziałek na spotkaniu z przedsiębiorcami w Warszawie. Jak podkreśliła, trzeba zwiększyć wysiłki na rzecz innowacyjności polskiej gospodarki, także z użyciem środków z UE.

Premier wzięła udział w konferencji "Polska 2015-2025. Jak efektywnie inwestować publiczne pieniądze?", zorganizowanej przez Konfederację Lewiatan w Warszawie.

Szefowa rządu podkreśliła konieczność wzmożenia wysiłków na rzecz rozwoju nowoczesnych technologii. "Nie ma lepszej inwestycji niż inwestycje w nowoczesne i innowacyjne technologie. Takie inwestycje zwracają się najszybciej i co ważne, zwracają się wielokrotnie" - powiedziała.

Jak dodała, inwestycje w nowoczesne technologie istotnie podnoszą wydajność przedsiębiorstw, przyczyniają się do oszczędności energii, mniejszych emisji szkodliwych substancji, a także lepszego wykorzystania pracy ludzkiej.

Według premier wielką szansą na wykorzystanie innowacyjnych projektów jest nowa perspektywa budżetów UE i "rekordowe środki", jakie udało się nam zdobyć". Jak mówiła, do dyspozycji mamy blisko 500 mld zł, które trafią do polskiej gospodarki.

"Musimy zadbać o to, aby jak najwięcej tych środków zostało wykorzystanych do realizacji projektów innowacyjnych, opartych na nowoczesnych technologiach" - podkreśliła Kopacz. Jak zaznaczyła, konieczna jest jednak fundamentalna zmiana myślenia przy przyznawaniu i rozliczaniu środków unijnych.

"Musimy przyjąć do wiadomości, że działalność prawdziwie innowacyjna jest obarczona ryzykiem. Nie każdy wynalazek oznacza wdrożenie, nie każde start-up stanie się sukcesem" - zaznaczyła szefowa rządu.

Jak dodała, jest to problem nie tylko administracji - cała polska i europejska kultura ma problem z przyjęciem takie perspektywy, całkowicie naturalnej na przykład dla Amerykanów.

"Musimy nauczyć się, że ceną za ryzyko niekiedy jest porażka i nie możemy stygmatyzować, czy karać innowatorów za podejmowane ryzyko, inaczej będziemy skazani na wieczne naśladownictwo i przyjmowanie sprawdzonych już i bezpiecznych rozwiązań od prawdziwych innowatorów" - powiedziała Ewa Kopacz.

Premier mówiła także, że jednym z priorytetów przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude Junckera jest dokończenie projektu "jednolitego rynku cyfrowego". "Podobnie jak projekt jednolitego rynku z 1985 roku dał pogrążonej w kryzysie Europie niezbędny impuls modernizacyjny, tak i teraz taki impuls jest niezbędny" - argumentowała Kopacz.

Zwracała uwagę, że polskie przedsiębiorstwa udowodniły przez dekadę członkostwa w UE, że potrafią skutecznie konkurować z najlepszymi, "wystarczy zapewnić im niezakłócony dostęp do rynku". Premier dodała, że na poziomie unijnym nie zawsze realizowane są niestety zasady równego dostępu do rynku. "Obciążenia administracyjne, nakładane w wyniku realizacji nie zawsze niezbędnych celów, krępują działalność europejskich przedsiębiorców i stawiają ich na straconej pozycji w stosunku do światowej konkurencji" - zauważyła.

Argumentowała, że wielkim polskim atutem, także na rynku unijnym, jest "młode i dobrze wykwalifikowane społeczeństwo". "Na całym świecie znany jest talent polskich absolwentów, szczególnie kierunków technicznych" - podkreśliła.

Szefowa rządu przypomniała o przedstawionych 17 marca założeniach nowej ordynacji podatkowej, która ma być bardziej przyjazna dla przedsiębiorców - zawierać katalog praw i obowiązków każdego podatnika, wprowadzać zasadę rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika (in dubio pro tributario) oraz zakaz nadmiernej ingerencji w sferę praw i wolności, skracać również termin przedawnienia postępowań podatkowych.

"Moim działaniom w tym obszarze przyświecał jeden główny cel - relacja między urzędnikiem a podatnikiem musi się zmienić, muszą zniknąć urzędnicze absurdy, zatruwające życie uczciwym przedsiębiorcom" - powiedziała Kopacz.

Przepisy podatkowe, jak dodała, powinny być tworzone z myślą o "99 proc. uczciwych podatników, a nie o 1 proc. cwaniaków". "Państwo musi podatki zbierać, ale nie zabierać, a czasem mam wrażenie, że nie do wszystkich urzędników to dociera" - powiedziała. "Chcę to zmienić" - oświadczyła szefowa rządu.

Kopacz nawiązała również do tytułu konferencji - "Jak efektywnie inwestować publiczne pieniądze". "Nikt tak dobrze tego nie wie, jak wy, obecni na tej sali, liderzy polskiej przedsiębiorczości" - zauważyła. "Administracja publiczna w realizacji swoich projektów tam gdzie tylko jest to możliwe powinna przenosić wzorce z życia podmiotów gospodarczych" - dodała.

Premier deklarowała także pełną otwartość na współpracę ze środowiskami przedsiębiorców, bo "sukces przedsiębiorców to niezbędny czynnik składowy sukcesu naszego kraju". "Jestem przekonana, że słuchając się wzajemnie efektywnie zainwestujemy te największe w historii fundusze europejskie, tworząc nowoczesną gospodarkę, opartą na wiedzy" - powiedziała Kopacz.

Prezydent Konfederacji Lewiatan Henryka Bochniarz podkreśliła w swoim wystąpieniu, że konferencja "Jak inwestować publiczne pieniądze" ma na celu m.in. zastanowienie się nad tym, jak Polska będzie wyglądać za 10-20 lat. Przyznawała, że kampania wyborcza jest zarazem dobrą, jak i złą okazją do takich debat. Złą jak mówiła - bo to czas wielu obietnic bez pokrycia, a dobrą, bo debata publiczna nie powinna zostać zdominowana przez kampanijne "czarno-białe diagnozy".

Bochniarz argumentowała, że przesłanką do dyskusji powinno być założenie, iż Polska, wykorzystując pieniądze z unijnej perspektywy finansowej na lata 2014-20, zbuduje przewagę konkurencyjną dla własnej gospodarki. Inaczej, możemy zostać zepchnięci do roli krajów "skolonizowanych". "Nie zapewni nam przewagi konkurencyjnej uchwalanie setek nowych ustaw, jeśli nie będzie w tym wizji ani strategii" - mówiła Bochniarz.

Z kolei szef Rady Gospodarczej przy premierze Janusz Lewandowski wyjaśnił, jak postrzega swoją obecną rolę. Zaznaczył, że chce dbać m.in. o to, by nie powstawało prawo niekorzystne z punktu widzenia przedsiębiorców. "Moją rolą jest, by zasłużona dywidenda dla środowisk biznesowych była widoczna w najbliższych miesiącach" - podkreślił. Jak dodał, ma na myśli np. założenia nowej ordynacji podatkowej, o której mówiła szefowa rządu. "Tak postrzegam swoja misję, która odbywa się z błogosławieństwem świeckim pani premier" - powiedział Lewandowski.

Dodał, że "uzupełnienie inwestycji prywatnych przez publiczne jest koniecznością w dzisiejszej Europie".

Lewandowski apelował też, by szanować polskie przemiany ostatnich 25 lat, za które Polska jest bardzo wysoko oceniana przez swoich partnerów w UE. Za "największą bzdurę tej kampanii" uznał pomysł SLD, by wypłacać rekompensaty dla ofiar transformacji ustrojowej. Transformacja była bowiem, jak mówił, wielkim osiągnięciem.

"Dziś na nasz rozwój możemy wykorzystywać podatki niemieckie, holenderskie, skandynawskie i wielu innych krajów Europy, to na tle poprzednich pokoleń Polaków to jest szczególna okoliczność" - przekonywał.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kopacz: trzeba zwiększyć wysiłki na rzecz innowacyjności

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!