PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Koszty patentów w UE spadną trzykrotnie

Autor: wnp.pl (Marcin Szczepański)
22-05-2012 12:55

Obniżenie kosztów uzyskania patentu oraz ułatwienie dostępu do ochrony wynalazków zwłaszcza małym i średnim firmom, państwowym instytutom i jednostkom badawczo-rozwojowym to główny cel wprowadzenia negocjowanego w ramach UE jednolitego systemu ochrony patentowej – poinformowało Ministerstwo Gospodarki.

Obecny system patentowy w Unii Europejskiej jest bardzo drogi i skomplikowany. Z analiz Komisji Europejskiej wynika, że koszt uzyskania patentu europejskiego obowiązującego na terenie 13 państw wynosi ok. 20 tys. euro, z czego ok. 14 tys. euro to koszty tłumaczeń. Według KE opłaty za przetwarzanie dokumentacji patentu unijnego obejmującego wszystkie 27 państw członkowskich można zmniejszyć do 6,2 tys. euro, z czego jedynie 10 proc. byłoby przeznaczone na tłumaczenia.
Jednolity system ochrony patentowej będzie oparty na zasadach, które są już obecnie stosowane przez Europejski Urząd Patentowy. Wynalazca będzie składał wniosek o przyznanie patentu obowiązującego na terenie 25 państw, które przystąpiły do systemu, w jednym z trzech języków Europejskiego Urzędu Patentowego, tj. języku angielskim, francuskim lub niemieckim. Będzie mógł także nadal dokonywać zgłoszenia w dowolnym języku urzędowym państwa, czyli np. w języku polskim, pod warunkiem, że później dostarczy tłumaczenie na język angielski, francuski lub niemiecki.

Gdy jednolity patent zostanie już przyznany, przedsiębiorca nie będzie musiał go zatwierdzać w innych krajach i ponosić związanych z tym wysokich opłat (np. za tłumaczenia, opłaty administracyjne, obsługę rzeczników patentowych, publikacje itp.).

Jednolity system patentowy uprości także procedury sądowe związane z ochroną prawną wynalazków. Obecnie dochodzenie praw patentowych wymaga prowadzenia wielu postępowań przed sądami w różnych krajach UE.

W celu stworzenia jak najlepszych warunków korzystania z jednolitego systemu rozstrzygania sporów patentowych, planowane jest także utworzenie w Polsce oddziału lokalnego lub regionalnego Sądu Pierwszej Instancji, w którym postępowanie będzie toczyło się w języku polskim.

Przedsiębiorcy działający zarówno w kraju, jak i za granicą będą musieli sprawdzać, jakie patenty obowiązują na rynku. Jednak już dziś eksporterzy musza ustalać jakie patenty funkcjonują poza granicami Polski. Dodatkowo jednolity system ochrony patentowej da przedsiębiorcom narzędzie w postaci bazy patentów w UE. Szybko i bezpłatnie sprawdzą oni w niej informację patentową.
Jednocześnie będzie dostępny system automatycznych tłumaczeń on-line, który zapewni bezpłatny dostęp do informacji patentowej we wszystkich językach urzędowych UE (w tym w języku polskim). W tej chwili jest on doskonalony, aby z wejściem w życie regulacji patentowych był w pełni sprawny i powszechnie dostępny.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 374 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP