Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

KPP sprzeciwia się uprzywilejowaniu UKE

Autor: wnp.pl (Tomasz Cukiernik)
29-11-2008 00:39

Przedsiębiorcy z Konfederacji Pracodawców Prywatnych są oburzeni faktem, że w ustawie o swobodzie gospodarczej znalazły się zapisy zwiększające uprawnienia Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

- Zapisy uchwalonej przez Sejm ustawy powodują, że prezes UKE uzyska prawo bezpośredniego ingerowania w działalność podmiotów gospodarczych rynku telekomunikacyjnego. Może to stać się okazją do kontrolowania uznaniowego, a co za tym idzie, nierównego traktowania przedsiębiorstw tej branży – powiedział Andrzej Malinowski – prezydent KPP.
Zapisy ustawy są też sprzeczne z ustawą o rozpoznawaniu przez sądy spraw gospodarczych: np. kwestie dotyczące umów o dostępie telekomunikacyjnym należą do właściwości sądów gospodarczych. Rezygnacja ze sprawowania kontroli w tych sprawach przez sądy gospodarcze stanowi naruszenie konstytucyjnej zasady prawa do sądu.

Zastrzeżenia KPP budzi również przewidziane w nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej rozszerzenie kontroli prezesa UKE na wykonywanie wszystkich umów o dostępie telekomunikacyjnym. 13 listopada 2008 r. Europejski Trybunał Sprawiedliwości stwierdził, że polskie Prawo telekomunikacyjne narusza dyrektywy UE przez narzucanie wszystkim operatorom obowiązku negocjowania umów o dostępie telekomunikacyjnym, co jest dopuszczalne tylko w odniesieniu do operatorów o znaczącej pozycji rynkowej.

- Tak szeroki obowiązek narusza sferę wolności gospodarczej zagwarantowanej operatorom w dyrektywach o komunikacji elektronicznej. Polska jest zobowiązana do wykonania tego wyroku i skreślenia obowiązku negocjowania umów o dostępie telekomunikacyjnym. Wprowadzając nowelizacją ustawy kontrolę wszystkich umów o dostępie telekomunikacyjnym przez prezesa UKE, zmierza się w praktyce do obejścia skutków wyroku ETS i ograniczenia swobody zagwarantowanej dyrektywami europejskimi. Sprzeciw jest tym bardziej uzasadniony, że ograniczenie to jest wprowadzane w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej – komentuje prof. Stanisław Piątek, ekspert KPP.

Również zapisy dotyczące udziału w czynnościach kontrolnych osób trzecich, nie będących pracownikami UKE, są sprzeczne z prawami dotyczącymi sposobu przeprowadzania kontroli.

– Dziwi i niepokoi mnie sytuacja, w której uprawnienia Urzędu regulującego rynek telekomunikacyjny rozszerza się poprzez nowelizację ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, a nie poprzez zapowiedzianą nowelizację Prawa telekomunikacyjnego. W naszej ocenie powód jest prosty – chęć ukrycia tej niepotrzebnej zmiany w gąszczu innych przepisów – uważa Andrzej Malinowski, prezydent KPP.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

WŁAŚNIE DODANE:

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP