XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

KRRiT: w ciągu miesiąca zwycięzcy konkursu na pierwszy multipleks naziemnej TV cyfrowej

KRRiT: w ciągu miesiąca zwycięzcy konkursu na pierwszy multipleks naziemnej TV cyfrowej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W ciągu najbliższego miesiąca Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji powinna wyłonić zwycięzców konkursu na programy nadawane na pierwszym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej - powiedział we wtorek PAP zastępca przewodniczącego Rady Witold Graboś.

We wtorek KRRiT zaprezentowała "Strategię regulacyjną na lata 2011-2013". Wśród zadań Rady na najbliższe lata w dokumencie wymieniono m.in. gwarantowanie wolności słowa w mediach, cyfryzację, reformę finansowania TVP i Polskiego Radia oraz prace nad nową ustawą o mediach publicznych.

W grudniu ub.r. KRRiT zapowiedziała konkurs na cztery programy na pierwszym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej. Zgodnie z wcześniejszymi decyzjami rządu i Rady, na tym multipleksie znajdą się programy telewizji publicznej: TVP1, TVP2 i TVP Info. Przez wiele miesięcy pomiędzy rządem, KRRiT i Urzędem Komunikacji Elektronicznej toczyła się dyskusja na temat sposobów zagospodarowania pozostałych miejsc. Ostatecznie KRRiT zdecydowała o konkursie.

Multipleks jest kombinacją sygnału kilku programów telewizyjnych oraz różnych usług dodatkowych, przesyłanych w jednym kanale częstotliwości. Operator multipleksu odbiera programy i usługi od nadawców, łączy je i przesyła do odbiorców. Na multipleksie może zostać umieszczonych siedem - osiem programów telewizyjnych w standardowej jakości obrazu.

Jak powiedział we wtorek PAP Graboś, do konkursu zgłosiło się 18 podmiotów. Zaznaczył, że przy wyborze czterech programów spośród wszystkich zgłoszonych, ważną przesłanką będzie "bezpieczeństwo ekonomiczne". "Wystarczy, że jeden z podmiotów nie wywiąże się ze zobowiązań koncesyjnych i cały multipleks nie będzie działał. Nie może być sytuacji, kiedy wnioskodawca dostaje koncesję, następnie szuka inwestora albo próbuje na rynku taką koncesję sprzedać. On musi być pewny finansowo" - powiedział. Dodał, że zwycięzcy konkursu muszą rozszerzyć obecną ofertę naziemnej telewizji cyfrowej. "Ważne, by były to nowe podmioty, nowi nadawcy" - zaznaczył.

Podkreślił, że to, kiedy ruszy pierwszy multipleks, będzie zależało od nadawców. "Oni będą musieli wybrać operatora technicznego. Pytanie, jak się dogadają" - dodał.

Pierwszy multipleks jest jedynym, który jak dotąd nie został uruchomiony. Drugi, z programami Polsat, TVN, TV4 i TV Puls ruszył 30 września 2010 r. w Warszawie, Poznaniu, Zielonej Górze, Żaganiu oraz okolicach tych miejscowości. Do końca br. obejmie swoim zasięgiem prawie cały kraj. KRRIT przyznała także koncesje dla każdego z nadawców na dodatkowy kanał na tym multipleksie. Będą to TVN7 (TVN), Puls2 (TV Puls), TV6 (TV4) i Polsat Sport News (Polsat).

Trzeci multipleks, z programami TVP - TVP1, TVP2 (wraz z TVP Warszawa), TVP Info (w odpowiednich dla województw wersjach regionalnych), TVP Kultura i TVP Historia został uruchomiony pod koniec ub.r. w województwach: mazowieckim, pomorskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim. Nie będzie on mógł objąć swoim zasięgiem całego obszaru Polski do momentu wyłączenia emisji analogowej TVP2, które może nastąpić po uruchomieniu pierwszego multipleksu.

KRRiT zakłada, że uruchomienie kolejnych multipleksów - 4. i 5. - będzie wiązało się z wprowadzeniem do nich programów płatnych. Rada, we współpracy z UKE, zamierza prowadzić prace nad wprowadzeniem radiofonii cyfrowej.

Nadawanie w systemie cyfrowym oznacza lepszą jakość obrazu i dźwięku oraz telewizję wysokiej rozdzielczości. Transmisja cyfrowa pozwoli m.in. na zwiększenie oferty programowej, obniżenie kosztów nadawania oraz emisję w różnych formatach. Dzięki telewizji cyfrowej rozwiną się też usługi dodatkowe - np. pay-per-view (płacenie za konkretny program) czy e-commerce (sprzedaż on-line). By oglądać programy naziemnej telewizji cyfrowej, trzeba mieć odbiornik telewizyjny z tunerem MPEG-4 lub kupić sam dekoder i podłączyć go do odbiornika.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: KRRiT: w ciągu miesiąca zwycięzcy konkursu na pierwszy multipleks naziemnej TV cyfrowej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!