XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Kryzys zmienia kierunki inwestowania w IT

Kryzys zmienia kierunki inwestowania w IT
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

- W ostatnim czasie wyraziste były zmiany kierunków inwestowania w IT – mówi Mariusz Karbowski, doradca zarządu ds. rozwoju T-Systems Polska. - Firmy przeznaczają bowiem coraz większe środki na rozwiązania i usługi w chmurze, odchodząc tym samym od wydatków jednorazowych (CAPEX) na rzecz kosztów operacyjnych (OPEX).

Jak podkreśla nasz rozmówca, ten trend z pewnością się utrzyma. - Co również ciekawe, rośnie liczba firm otwartych na outsourcing IT – przekonuje. - Pojawiają się interesujące projekty z zakresu outsourcingu w segmentach rynku, które dotychczas sceptycznie patrzyły na taki model biznesowy. Branże znane do tej pory z tego, że korzystały wyłącznie z wewnętrznego IT – m.in. finanse czy produkcja – coraz chętniej powierzają poszczególne obszary biznesowe zaufanym zewnętrznym partnerom.

Mariusz Karbowski przewiduje, że podstawowym kierunkiem rozwoju, a jednocześnie przyszłością rynku IT, również w sektorze przemysłowym, jest uniezależnienie procesów biznesowych od czynników zewnętrznych.

- Świat stał się niezwykle mały – wyjaśnia Mariusz Karbowski. - Nowe technologie sprawiają, że swoją pracę możemy wykonywać niemalże z dowolnego miejsca na Ziemi. Dlatego najważniejsze jest takie projektowanie systemów IT w firmach, aby były maksymalnie niezależne od używanych narzędzi, platform, terminali, ale także czasu czy miejsca, w którym pracownik loguje się do systemu. Technologia jest już gotowa na takie zmiany. Teraz tylko firmy, które ich jeszcze nie wprowadziły, muszą się na nie zdecydować.

Druga, ale zdaniem przedstawiciela T-Systems Polska, nie mniej ważna kwestia, to sprawne wykorzystywanie posiadanych informacji. - Ilość danych oraz ich zmienność w czasie rosną w tempie błyskawicznym – wskazuje Mariusz Karbowski. - W perspektywie maksymalnie dwóch lat ilość cyfrowych informacji na świecie ma przekroczyć 9 zettabajtów (9 tryliardów bajtów)! To równowartość ok. 12 bilionów płyt CD. Selekcja informacji, ich poprawna analiza oraz interpretacja są niezbędne, aby zyskać przewagę biznesową. A w tym nieocenione są rozwiązania Big Data.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kryzys zmienia kierunki inwestowania w IT

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!