XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Kto doradzał w procesie sprzedaży Polkomtela?

Kto doradzał w procesie sprzedaży Polkomtela?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ludzie z Trigona i Midasa oraz prawnicy z Dewey pomagali Zygmuntowi Solorzowi-Żakowi w transakcji kupna Polkomtela - informuje "Rzeczpospolita".

30 czerwca akcjonariusze Polkomtela poinformowali, że podpisali ze spółką Spartan Capital Holdings należącą do Zygmunta Solorza-Żaka umowę sprzedaży 100 proc. akcji Polkomtela. Całkowita wartość transakcji oparta na wartości przedsiębiorstwa (EV) wyniesie 18,1 mld zł, z czego część stanowi zadłużenie i dywidenda.

Transakcja jest jedną z największych i technicznie najbardziej skomplikowanych transakcji na rynku fuzji i przejęć od lat. Jak podkreśla dziennik jednocześnie jest to jedna z największych operacji tzw. lewarowanego wykupu menedżerskiego w historii nie tylko polskiego rynku, ale też europejskiego.

Według ustaleń "Rz" kluczowe role w doradzaniu strategicznym, procesie pozyskiwania finansowania czy ostatecznych negocjacjach z bankami inwestycyjnymi reprezentującymi sprzedających (czyli m.in. Orlen, KGHM, PGE czy brytyjskie Vodafone) odegrały trzy nazwiska. Są to Andrzej Sykulski, partner zarządzający domu maklerskiego Trigon (od lat współpracujący z Solorzem), Wojciech Pytel (doradca finansowy, prezes giełdowego funduszu Solorza – NFI Midas, do którego należą Mobyland i CenterNet) i Jarosław Grzesiak, partner zarządzający w kancelarii Dewey & LeBouef. W kwestiach strategicznych swój udział miał także Lejb Fogelman, senior partner w Dewey & LeBouef.

Sprzedającym zaś doradzali: londyński oddział japońskiej i Nomury i kancelaria Clifford Chance (Orlenowi), ING i Allen & Overy (PGE) oraz Rothschild Polska i kancelaria Gide Loyrette Nouel (KGHM). Z kolei dla Vodafone'a pracowały Goldman Sachs oraz kancelaria K&L Gates (d. Hogan & Hartson).

Według szacunków "Rz" łączne koszty usług doradczych świadczonych wszystkim podmiotom zaangażowanym w transakcję mogą sięgnąć nawet 0,9 mld zł.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kto doradzał w procesie sprzedaży Polkomtela?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!