PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Które branże tracą, które zyskują w konkurencyjności eksportu towarów

Autor: wnp.pl (Piotr Stefaniak)
18-10-2009 10:08

W ostatniej dekadzie Polska zbudowała specjalizację eksportową w oparciu o dobra średnio wysokiej techniki. Brakuje jednak wyraźnej tendencji poprawy, ciągle słabej, pozycji konkurencyjnej polskich przemysłów wysokiej techniki.

Jak ocenia prof. Marzena Anna Weresa z SGH*, w przypadku produkcji sprzętu transportowego Polska posiada wręcz przewagi komparatywne i to już od 1998 roku. W kilku innych branżach średnio wysokiej techniki wskaźnik ujawnionych przewag komparatywnych (RCA - obrazuje łącznie korzyść konkurencyjną i komparatywną kraju) wskaźnik ten zbliża się do wartości „1”.
Inaczej jest z dobrami z sektora hi-tech. Wśród krajów OECD, Polska charakteryzuje się jednym z najniższych udziałów tej grupy dóbr w eksporcie (4,2 proc.), podczas gdy na Węgrzech stanowią one 1/3 towarów sprzedawanych za granicę, w Czechach – 15 proc., a na Słowacji – ponad 7 proc.

Niestety, prognozy poprawy konkurencyjności polskich towarów, a szczególnie hi-tech nie są korzystne, ocenia prof. Weresa. Istnieje bowiem silna korelacja pomiędzy konkurencyjnością eksportu a poziomem innowacyjności, zaś ten nie jest też wysoki w Polsce. Z analiz przeprowadzonych na SGH w latach 2006-2008 wynika, że spośród branż przemysłowych poprawy konkurencyjności można oczekiwać w przypadku: produkcji sprzętu i urządzeń radiowych, telewizyjnych i telekomunikacyjnych, produkcji maszyn i aparatury elektrycznej, maszyn i urządzeń (PKD 33) oraz przetwarzania odpadów. Najsilniejszy spadek indeksu innowacyjności branż (w związku z czym należy spodziewać się osłabienia poziomu konkurencyjności międzynarodowej ich wyrobów), wystąpił w: produkcji masy włóknistej, papieru i wyrobów z papieru, produkcji wyrobów gumowych oraz z tworzyw sztucznych.

Z kolei w sektorze usług są dwie branże budujące silniejszą pozycję konkurencyjną: usługi telekomunikacyjne i pocztowe oraz usługi pomocnicze związane z pośrednictwem finansowym i ubezpieczniowym. Osłabienia konkurencyjności w przyszłości można się spodziewać w: usługach informatycznych oraz w usługach transportu lotniczego.

Prof. Weresa zastrzega się, przedstawione prognozy oparte są na ocenie innowacyjności za ostatnie 3 lata. Długookresowe wizje rozwoju wymagają natomiast zastosowania badania foresightowej, która pozwala przewidywać sytuacje, ale zarazem aktywnie je kształtować.

Z analizy wynika też, że obecnie są dwie główne drogi poprawy konkurencyjności: nakłady na edukację i poprawa jakości kształcenia oraz prywatne i publiczne inwestycje w działalność B+R. Te ostatnie mogą być spożytkowane także na wzmocnienie transferu wiedzy.

* tezy te były prezentowane 17 bm. podczas IV Kongresu Obywatelskiego w Warszawie

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 899 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP