Łatwiej będzie można odstąpić od umowy z operatorem

Łatwiej będzie można odstąpić od umowy z operatorem
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Operator będzie musiał wskazać elementy regulaminu lub cennika, które uległy zmianie. Konsument uzyska prawo do odstąpienia od umowy z operatorem, który podwyższy cenę swoich usług. Powstanie centralna baza numerów przeniesionych, prowadzona przez prezesa UKE.

Regulamin świadczenia usług otrzyma nie tylko korzystający z telefonu na abonament, ale także kupujący tzw. starter, czyli prepaid. Operator będzie musiał wskazać konkretne zmiany, które mają być wprowadzone w regulaminie czy cenniku. Prawo do odstąpienia od umowy uzyska osoba, która nie zgodzi się z nowymi zapisami lub niekorzystną zmianą cen usług. Takie zmiany zakłada najnowszy projekt nowelizacji prawa telekomunikacyjnego, przygotowany przez Ministerstwo Infrastruktury - czytamy w "Gazecie Prawnej"

- Proponowane zmiany są istotne z punktu widzenia ochrony praw użytkowników usług telekomunikacyjnych. Pomogą one lepiej chronić klientów podczas sporów z przedsiębiorcami - komentuje Anna Streżyńska, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Wojciech Jabczyński, rzecznik Grupy TP, dostrzega w zmianach próbę zachowania równowagi i proporcjonalności pomiędzy uprawnieniami klienta a interesem przedsiębiorcy.

Projekt nakłada na dostawcę usług obowiązek określania zawartości regulaminu i dostarczania go nie tylko abonentom, ale też innym użytkownikom usług.

- Użytkownik telefonu komórkowego na kartę, nabywając zestaw startowy, nie jest informowany o warunkach świadczenia usług. Musi sam poszukać regulaminu - mówi Jacek Strzałkowski, rzecznik UKE.

Jednak zdaniem Iwony Pasierbiak, radcy prawnego i wspólnika zarządzającego w Kancelarii Kruk, Pasierbiak, Wasilewski i Wspólnicy, jest to rozwiązanie chybione, które jedynie narazi na koszty dostawców usług, a sytuacja prawna użytkowników i tak nie ulegnie zmianie.

Resort infrastruktury wyraźnie określił też zakres informacji, które dostawca usług będzie musiał podać w przypadku zamiaru dokonania zmian warunków umownych lub zmian w cennikach świadczenia usług. Dotychczas dostawca usług miał obowiązek informowania wyłącznie o zmianach w regulaminie bez podawania ich treści.

- Każda z osób, która zawarła umowę w formie pisemnej, powinna być poinformowana o treści zmiany tej umowy - uważa Iwona Pasierbiak.

Zapis nie budzi wątpliwości przedstawicieli sieci komórkowych.

Konsument, który nie zostanie poinformowany o zmianie warunków umowy, regulaminu czy też niekorzystnej zmiany cennika usług, będzie mógł odstąpić od umowy bez żadnych konsekwencji, a o prawie tym trzeba będzie go informować. Zasada ta ma nie obowiązywać, gdy konieczność wprowadzenia zmian wynika z nowych przepisów.

- Propozycje te są efektem m.in. nałożenia kar pieniężnych na Polską Telefonię Cyfrową (Era) i PTK Centertel (Orange) za nieprzestrzeganie obowiązków informacyjnych wobec klientów - mówi Anna Streżyńska.

Wojciech Jabczyński uważa, że prawo do wypowiedzenia umowy bez konieczności zapłaty odszkodowania powinno mieć miejsce jedynie w przypadku zmian regulaminu na niekorzyść abonenta.

- Obowiązek uzupełnienia regulaminu o informacje wymagane przez prawo nie zależy od operatora. Dzięki temu abonent otrzymuje informacje na temat zmian w prawie, o których uprzednio nie wiedział - mówi Wojciech Jabczyński.

Projekt przewiduje, że wysokość kary za zerwanie umowy przez abonenta ma być równa uldze przyznanej w okresie trwania promocji, przy uwzględnieniu okresu korzystania z niej - podaje "Gazeta Prawna".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Łatwiej będzie można odstąpić od umowy z operatorem

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!