Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Leasing sprzętu IT w Polsce wciąż nie jest popularny

Autor: wnp.pl
08-08-2010 14:11

Tylko 2 proc. operacji leasingowych w Polsce stanowi dotyczy sprzętu IT i oprogramowania. Tymczasem na świecie jest to aż 14 proc.

Zakup nowego sprzętu IT oraz oprogramowania to często trudny orzech do zgryzienia dla prezesów i dyrektorów firm. Muszą odpowiedzieć sobie na wiele pytań i podjąć decyzję, która będzie miała wpływ na rentowność firmy a także na jej konkurencyjność. Należy rozważyć nie tylko aspekt finansowy, ale także prawny w zakresie bezpieczeństwa, ochrony środowiska i utylizacji sprzętu.
Leasing operacyjny IT staje się jedną z popularnych na świecie metod finansowania zakupów sprzętu. Według źródeł Europe Lease – Europejskiego Zrzeszenia Towarzystw Leasingowych, leasing IT stanowi około 14% rynku operacji leasingowych. Jednak w Polsce, wg statystyk Związku Polskiego Leasingu, to zaledwie 2%, co wynika z faktu, iż na polskim rynku jest to nowy, wciąż jeszcze mało znany produkt.

Leasing technologii umożliwia osiągnięcie maksymalnych korzyści dla firm w ramach posiadanego budżetu i jednocześnie zmniejszyć koszty utrzymania sprzętu. Korzyści finansowe tego rozwiązania mogą być ogromne:
- Możliwość korzystania z lepszego sprzętu w ramach tego samego budżetu;
- Raty leasingowe stanowią w 100% koszt uzyskania przychodu, jako koszt operacyjny;
- Większa elastyczność w ramach bilansu i rachunku wyników dzięki obniżeniu zobowiązań i poprawy struktury bilansu;
- Zmniejszenie ogólnych kosztów utrzymania takich jak: serwis pogwarancyjny, rozszerzenie gwarancji, części zapasowe, energia elektryczna, utylizacja sprzętu, magazynowanie;
- Oszczędność kapitału obrotowego;
- Lepsza kontrola wydatków oraz ułatwienie zarządzania środkami trwałymi.

Spośród innych argumentów przemawiających za leasingiem sprzętu IT można wymienić m.in.: elastyczność w korzystaniu z aktualnej technologii, która umożliwia jej modernizację i aktualizację w czasie trwania umowy leasingu; zgodne z zasadami „zielonego IT” zużycie energii oraz przyjazny środowisku sposób utylizacji starego sprzętu.

- Powszechnie panuje opinia, że lepiej jest być właścicielem sprzętu kupionego za własną gotówkę czy kredyt – mówi Martin Kardos, dyrektor zarządzający na region Centralnej i Wschodniej Europy CSI Leasing, jednego z większych niezależnych specjalistów ds.
leasingu IT na świecie. - Tymczasem całkowite koszty posiadania sprzętu to tylko wierzchołek góry lodowej - 80 % tej kwoty jest ukryte w kosztach operacyjnych powstających podczas cyklu życia produktów IT, a jedynie 20 % to nakłady kapitałowe, które klienci wydają na zakup wyposażenia. Chcemy pomóc przedsiębiorstwom wykorzystać gotówkę w sposób bardziej wydajny i tym samym dający większą elastyczność ich operacyjności w sytuacji gdy technologia oraz potrzeby rynku i biznesu uległy drastycznej zmianie.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP