Lepiej, taniej, na czas. System zarządzania brygadami PSIcommand

Lepiej, taniej, na czas. System zarządzania brygadami PSIcommand
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W dynamicznie zmieniającej się sytuacji rynku energetycznego, na dostawców energii czeka wiele wyzwań. Jednym z nich jest optymalne wykorzystanie brygad serwisowych pracujących w terenie. Dostawcy energii muszą również mierzyć się z naciskami natury ekonomicznej. Jak sprostać rosnącym wymaganiom przy mniejszym stanie personelu, równocześnie utrzymując a nawet polepszając jakość dostarczanych usług?

Zarządzanie brygadami terenowymi

W wielu krajach, m.in. w Niemczech temat skutecznego zarządzania ekipami był przedmiotem zainteresowania już w latach 90-tych. Wtedy to rozpoczęto opracowywanie narzędzi mogących wspomóc pracę ekip serwisowych. Specyfika prac na sieci powoduje, że wykorzystanie standardowych systemów WFMS (Work Force Management System) nie zawsze jest możliwe. Stąd pomysł, by do współpracy zaprosić dostawców systemów sterowania znających specyfikę tego sektora. W ten właśnie sposób firma PSI stworzyła system zarządzania zespołami mobilnymi PSIcommand.

Systemy WFMS są dedykowane do zarządzania zadaniami i zespołami mobilnymi – oznacza to przede wszystkim bardziej wydajny przydział zadań jednostkom serwisowym. Ponadto systemy takie znacznie usprawniają zbieranie informacji o zleceniach (przygotowanie raportów), a w efekcie szybszą analizę i podejmowanie skuteczniejszych i szybszych decyzji. W rezultacie powyższych działań operatorzy sieci energetycznych wykorzystujący wspomniane systemy odnotowali znaczną poprawę wykorzystania posiadanych zespołów własnych, a także zasobów podwykonawców. Obecnie w Polsce systemy takie są widziane jako jedne z najbardziej efektywnych i pozwalających na największe zwroty z inwestycji.

Skąd taka efektywność? System klasy Work Force Managment umożliwia koordynację i wspieranie wszystkich działań eksploatacyjnych na sieci m.in.: usuwanie awarii, prowadzenie prac utrzymaniowych i zadań inwestycyjnych związanych z rozbudową czy modernizacją infrastruktury. Możliwość doraźnego dostosowania tworzonych harmonogramów prac pozwala na wprowadzanie szybkich zmian. Dodatkowo systemy WFMS pozwalają na bezpośrednią komunikację z jednostkami serwisowymi, a to dzięki wykorzystaniu rozwiązań mobilnych – obecnie najpopularniejszymi są dostosowane do prac w terenie komputery przemysłowe lub tablety. Część personelu może też posługiwać się posiadanymi już smartfonami. Dzięki zastosowaniu oprogramowania WFMS dostawcy energii dysponują pełnymi informacjami i skoordynowanymi kanałami komunikacyjnymi. Dodatkowo informacje na temat elementów sieci, topologii, danych geograficznych, personelu i sprzętu są ze sobą powiązane, dając operatorom kompletny obraz działań zespołów utrzymania w obrębie ich sieci.

Co w przypadku awarii?

Każda awaria w sieci to problem a ten wymaga skutecznej i szybkiej obsługi. W sytuacjach kryzysowych, gdy dochodzi do rozległych awarii, kluczem jest skuteczna koordynacja oraz priorytetyzacja zadań i ekip w jednym czasie. W takich przypadkach systemy WFMS pokazują szczególnie swoje zalety: wiele zadań, wiele ekip, koordynacja zadań napraw i zarządzania siecią.

Rozwiązania klasy WFMS oferują różnorodne podejścia do tematu zarządzania ekipami. Część rozwiązań skupia się na zagadnieniach związanych z zarządzaniem majątkiem, inne na obsłudze procesu harmonogramowania zadań. Z tego tytułu bardzo ciekawym jest podejście PSI, które wraz z klientami wypracowało rozwiązanie wychodzące od zagadnień zarządzania siecią. Rozwiązanie to pozwala na pełną integrację z system zarządzania sieci (SCADA) i pozwala dyspozytorom na bieżące śledzenie statusu realizowanych prac, a także koordynację zadań wykonywanych przez ekipy z zarządzaniem siecią. Dzięki temu następuje znacznie skuteczniejsze zharmonizowanie zadań – co ma ogromne znaczenie, szczególnie w sytuacjach kryzysowych.

Efektywny system musi posiadać jeszcze jedną ważną cechę: ergonomiczne i dostosowane do sytuacji przekazywanie istotnych informacji w przypadku uszkodzenia dużej ilości elementów lub ich poważnej awarii. Sposób prezentacji informacji jest dostosowywany dla każdej grupy odbiorców, takich jak kryzysowe zespoły zadaniowe, centra nadzoru sieci, władze czy media. Dzięki temu każdy otrzymuje stosowne i potrzebne informacje.

Awarie sieci są zwykle najpierw zgłaszane do centrum telefonicznego jako przerwa w dostawie lub są rozpoznawane przez system nadzoru sieci. W przypadku systemu PSIcommand wspierany jest cały proces usuwania awarii, począwszy od dziennika rozmów telefonicznych, przez wsparcie dla robót wykonywanych na miejscu, koordynację z dyspozytorami sieci po tworzenie całej dokumentacji awarii.

Optymalizacja pod kątem wielu kryteriów

W miarę stosowania systemów użytkownicy doszli do wniosku, że zwykła automatyzacja przydziału zadań i weryfikacja uprawnień oraz zasobów nie jest wystarczająca. W znakomitej większości przypadków trzeba wybierać między sprzecznymi kryteriami: czy zadanie wykonać szybko czy optymalnie kosztowo? Do tego dochodzi cała grupa innych kryteriów, takich jak uprawnienia personelu, koordynacja wyłączeń w sieci ze względu na prace planowe, wykorzystanie sprzętu ciężkiego i dedykowanego oraz wiele innych. Proste mechanizmy optymalizacji zawodzą więc przy tak skomplikowanym zadaniu – jest to tzw. "problem NP-zupełny".

W 2005 dział usług sieciowych niemieckiego dostawcy envia NSG (obecnie Mitnetz Strom), zapoczątkował stosowanie narzędzia WFMS w celu zarządzania brygadami terenowymi. Z projektu wydzielona została dyspozytornia, odpowiadająca za planowanie i koordynację realizacji wszystkich zleceń obejmujących operacje sieciowe. W 2010 roku firmy envia NSG, PSI i Fuzzy Logik Systeme wspólnie rozpoczęły tworzenie oprogramowania optymalizującego dla centrum dyspozytorskiego, skutkującego efektywniejszą realizacją zleceń. Wynikiem prac było stworzenie modułu Qualicision© – integralnej części systemu PSIcommand zaprojektowanego specjalnie pod kątem optymalizacji multikryterialnej. Pozwala on na określenie całych grup kryteriów, podejmowanie efektywnych decyzji w zakresie zarządzania zespołami i rozwiązywanie konfliktów między celami. W ten sposób redukcji podlega ilość błędów, co przekłada się na znaczące obniżenie kosztów.

Istnieje też wiele innych poziomów redukcji kosztów. Dzięki strategicznemu podejściu do przygotowywania zleceń serwisowych można uzyskać zmniejszenie czasu oczekiwania na pracę, która przekłada się na znaczny wzrost wydajności. Wydajność może zostać zwiększona również poprzez redukcję czasu dojazdu do miejsc wykonywania robót, przygotowanie prac, ich dokumentowanie, oraz zapobieganie nieprawidłowemu rozdzielaniu zadań spowodowanemu błędnymi informacjami albo niewłaściwymi kwalifikacjami jednostek serwisowych. Do tego dochodzi jeszcze wykorzystanie przerw oraz zarządzanie zmianami harmonogramu, podnoszącego stosunek czasu efektywnego do całkowitego. Przy pracy na sieci zespołom nierzadko zdarza się oczekiwać na wyłączenie. Prace bywają też odwoływane z uwagi na sytuację sieciową. Tymczasem zadań na sieci nigdy nie brakuje. System w prosty i efektywny sposób umożliwia wykorzystanie przerw i przestojów do wykonania innych prac.

Stosowany przez PSI model zapewnia optymalizację, która bierze pod uwagę dowolną liczbę kryteriów. Ze względu na wielokryterialne podejmowanie decyzji, jest on zdolny do określenia celów operacyjnych poprzez inteligentną rejestrację i analizę każdego przypadku w sieci, co umożliwia lepsze dopasowanie zleceń do kwalifikacji i dyspozycyjności pracowników, a także wyposażenia w narzędzia i potrzebny sprzęt.

Należy też zauważyć, że nawet podczas określania odpowiednich celów optymalizacji, bieżące procesy mogą podlegać ręcznym modyfikacjom. Bo to nie system, ale ludzie i bezpieczeństwo pracy stanowią sedno efektywnego zarządzania brygadami terenowymi.

Integracja optymalizacji w ramach narzędzia WFMS istotnie zwiększa wydajność i dostarcza korzyści jakościowych w zakresie zarządzania brygadami terenowymi. Doświadczenie wskazuje, że zwiększenie efektywności (np. ilości realizacji zadań przez ekipy) szacuje się średnio na poziomie min. 10-20%. Odnotowano także przypadki, gdzie zastosowanie systemu WFMS w połączeniu z optymalizacją pozwoliło na zaoszczędzenie nawet 40% kosztów, co daje wręcz rewelacyjne zwroty z inwestycji. Są to wartości, wobec których nie można przejść obojętnie. Nie dziwi więc fakt, że systemy te są obecnie pod lupą większości polskich operatorów sieci dystrybucyjnych.

Należy również pamiętać, że oprócz wspomnianych aspektów systemów zarządzania zespołami mobilnymi, istnieje szereg trudno weryfikowalnych zysków z wdrożenia rozwiązań klasy WFMS, takich jak zmniejszenie awaryjności sieci dzięki prawidłowemu serwisowaniu urządzeń, czy możliwość wspomagania inwentaryzacji sieci (paszportyzacja) i późniejszego utrzymania jej aktualności. W przyszłości zaś – dzięki integracji z systemem dyspozytorskim – także optymalizacji wyłączeń.

Przyszłość systemów WFMS dla sektora dystrybucji i przesyłu to integracja z systemami zarządzania siecią. Już teraz możliwe jest planowanie prac z uwzględnieniem symulacji – np. zintegrowany systemu SCADA z PSIcommand, ale plany sięgają dalej – grupowanie prac oraz ustalanie momentu ich realizacji w celu minimalizacji współczynników ciągłości dostaw energii (np. SAIDI).
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Lepiej, taniej, na czas. System zarządzania brygadami PSIcommand

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!