PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Lewiatan apeluje: znieść blokadę rozwoju teleinformatycznego regionów

Autor: wnp.pl (PS)
02-02-2011 17:37

Należy wykreślić ten zapis ustawy "uzdrowiskowej", który na terenie obszarów uznanych za uzdrowiska zabrania operatorom komórkowym stawiania stacji bazowych, a nawet modernizacji istniejących. Skutecznie blokuje on rozwój sieci i skazuje 44 miejscowości posiadające status uzdrowiska na bycie technologicznym skansenem, a ich mieszkańców i gości na cyfrowe wykluczenie.

Z takim apelem wystąpiła PKPP Lewiatan do minister zdrowia Ewy Kopacz i senatorów, którzy zajmują się właśnie nowelizacją ustawy uzdrowiskowej.
Sprawa dotyczy takich popularnych miejscowościach turystycznych, jak np. Sopot, Krynica, Kołobrzeg, Konstancin Jeziorna, Augustów, Ustka oraz części Krakowa. W tych miejscach infrastruktura przestała się rozwijać w 2005 r., odkąd weszła w życie obowiązująca ustawa (o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych). Blokuje ona zarówno świadczenie tam nowoczesnych usług opartych na telefonii komórkowej, jak i nie może sprostać dużej liczbie nowych abonentów.

Dlatego Lewiatan apeluje do minister zdrowia Ewy Kopacz, aby raz jeszcze wzięła pod uwagę argumenty innych organów administracji państwowej (Urzędu Komunikacji Elektronicznej), jak również biegłych w dziedzinie łączności i przedstawionych opinii ekspertów – naukowców zajmujących się oddziaływaniem pół elektromagnetycznych. Lewiatan podkreśla, że MZ w trwającym blisko rok procesie legislacyjnym nad nowelizacją ustawy „uzdrowiskowej,” konsekwentne blokowała zgłaszane propozycje zmian.

Zakaz stawiania stacji bazowych nie przyczynia się do poprawy ochrony uzdrowiskowej, a jedynie blokuje rozwój infrastruktury, podkreśla Lewiatan. W uzdrowisku istniejącym przed wejściem w życie ustawy jest infrastruktura z 2005 r., a w miejscowościach, które uzyskają status uzdrowiska w kolejnych latach - będzie infrastruktura nowocześniejsza. Zapis nie kreuje więc identycznych dla wszystkich miejscowości standardów, stanowi jedynie, że od dnia uzyskania statusu uzdrowiska infrastruktura przestaje się rozwijać.

W 2005 r., kiedy ustawa w obecnym kształcie wchodziła w życie, problem nie istniał. Jednak przez ostatnie 5 lat rynek telefonii komórkowej rozwijał się niezwykle dynamicznie, także pod względem zmieniających się technologii wymagających innych parametrów dotyczących gęstości sieci nadajników - np. mobilnego Internetu. Pojawiły się zupełnie nowe zastosowania łączności opartej o telefonię komórkową nazwanych e-medycyną - m.in. zdalne monitorowanie holterów, możliwość przesyłania obrazów z urządzeń typu USG czy tomograf komputerowy do opracowania lub konsultacji lekarzy w innych ośrodkach. Zastosowanie tego typu rozwiązań staje się coraz bardziej powszechne, zarówno jeżeli chodzi o liczbę pacjentów, jak i typ usług.

Lewiatan w pełni rozumie obawy MZ związane ze zniesieniem zakazu, podkreśla w liście otwartym, zapewnia jednak, że zarówno krajowy system prawny, jak i organy odpowiedzialne za nadzór nad przestrzeganiem przez operatorów norm oddziaływania na środowiskoSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 374 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP