Location Intelligence - Business Intelligence z kontekstem przestrzennym w praktyce

Location Intelligence - Business Intelligence z kontekstem przestrzennym w praktyce
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rozwiązania Business Intelligence znacząco wspierają podejmowanie decyzji biznesowych. Pozwalają prezentować dane dotyczące przedsiębiorstwa z wielu perspektyw - w tym przestrzennej, wspierając w ten sposób analizy biznesowe.

Business Inteligence (BI) przestaje być źródłem przewagi konkurencyjnej na rynku - staje się standardem, który odpowiednio zastosowany pomaga utrzymać konkurencyjność przedsiębiorstwa. BI, nazywana „wschodzącą technologią”, jest jednym z najszybciej rozwijających się obszarów sektora informatycznego. Według najnowszej analizy Forrester Research BI będzie najszybciej ewoluującym narzędziem wśród nowoczesnych technologii w ciągu najbliższych 3 lat. Według analiz Forrester Research 2 to właśnie analizy biznesowe odgrywają najważniejszą funkcję w projektach IT (70%), przed planowaniem i budowaniem architektury informatycznej (66%) i zarządzaniem projektami (65%).

Nowym trendem wśród dostawców technologii BI jest coraz większy nacisk kładziony na powiązanie danych z ich kontekstem przestrzennym. W ramach systemów BI pojawiają się także dane dotyczące lokalizacji. Jeżeli uświadomimy sobie, że ok. 80% danych posiada odniesienie przestrzenne, to zestawianie danych z uwzględnieniem ich położenia geograficznego wydaje się naturalną koleją rzeczy. Powiązanie analiz klasy GIS z danymi z hurtowni danych w ramach spójnych środowisk analitycznych (ang. Location Intelligence) jest krokiem, który znacząco poprawia efektywność analizy danych.

W przykładowych projektach ze względu na zasięg geograficzny znajdziemy projekty zarówno lokalne, jak i te obejmujące swym zasięgiem obszar całego kraju. Kluczem, według którego wybrane zostały przykłady, było istnienie w projekcie powiązania analiz i raportowania informacji z ich odniesieniem przestrzennym. Poniżej prezentujemy kilka przykładowych zastosowań.

Przykład 1: Prognozowanie zapotrzebowania na dostawy gazu

Podstawowym celem projektu było zapewnienie użytkownikom systemu możliwości wykonywania wieloletniej prognozy zapotrzebowania na gaz dla różnych obszarów administracyjnych kraju z uwzględnieniem przebiegu gazociągów. Implementacja systemu BI umożliwia zarówno wykonywanie prognoz długoterminowych oraz na żądanie, będących rodzajem symulacji założonego scenariusza. Poszczególne kokpity umożliwiają syntetyczne przedstawienie danych prognostycznych (dla całego kraju) oraz ich analizę na kolejnych poziomach szczegółowości, do poziomu gminy i miejscowości włącznie.

Odniesienie przestrzenne informacji pozwala na prezentację danych prognostycznych na tle granic jednostek administracyjnych. Najistotniejszym efektem wdrożenia technologii BI była tu poprawa jakości prognoz zarówno w wymiarze długoterminowym, jak i w przypadku prognoz realizowanych na żądanie. Było to możliwe dzięki zgromadzeniu wszystkich danych w jednym wspólnym i spójnym zasobie, realizacji prognoz w oparciu o jeden spójny model prognostyczny oraz dzięki rozszerzeniu możliwości analitycznych o wymiar przestrzenny.

Przykład 2: Analiza zdarzeń w sieciach energetycznych

Celem projektu było przygotowanie i prezentacja raportów dotyczących infrastruktury technicznej związanej z przesyłem energii elektrycznej oraz zdarzeń mających miejsce w sieci. Dzięki optymalnemu zaprojektowaniu połączeń danych z innych systemów IT w modelu warstwy biznesowej (w tym GIS) projekt miał charakter integracyjny. Z punktu widzenia poprawy efektywności analiz, jak i wykorzystania danych przestrzennych z systemu GIS, niezbędne było również nadanie wymiaru przestrzennego analizowanym informacjom.

Wykorzystanie kontekstu przestrzennego danych umożliwia drążenie (ang. drill-down), czyli przechodzenie od poziomu zestawienia syntetycznego (przedstawiającego liczbę zdarzeń sieciowych dla całego obszaru działania przedsiębiorstwa), poprzez rodzaj zdarzenia dla wybranego regionu, aż do analizy i raportowania statystyk pojedynczych urządzeń, których zdarzenie dotyczy. Odniesienie przestrzenne danych umożliwia ich przedstawienie na tle różnych podkładów mapowych. Na przykład dane mogą być obrazowane na tle granic administracyjnych właściwych dla podziału stosowanego przez klienta (regiony i rejony energetyczne) lub oficjalnego podziału administracyjnego kraju (TERYT). Stworzone raporty pozwalają na analizy techniczne, raportowanie operacyjne, jak i strategiczne z analizą lub syntezą na każdym poziomie i w zdefiniowanym obszarze.

Uzyskane w ramach implementacji przekrojowe raporty pozwalają na wyczerpującą ocenę zjawisk, a w konsekwencji na podejmowanie przez służby techniczne optymalnych decyzji utrzymaniowo-rozwojowych sieci w przedsiębiorstwie.

Przykład 3: Obszarowe raportowanie danych demograficznych

Zasadniczym celem projektu zrealizowanego na zlecenie administracji państwowej było skojarzenie przekazanych danych biznesowych dotyczących zjawisk demograficznych na tle granic podziału administracyjnego kraju, jak i analiza obszarów o parametrach odbiegających od normy.

Sygnalizowana już wcześniej możliwość drążenia danych, czyli zagłębiania się od poziomu prezentującego informacje dot. liczby mieszkańców w województwach (z barwnym zobrazowaniem na tle mapy kraju) poprzez zobrazowanie sytuacji w powiatach na tle granic województw do analizy danych demograficznych w poszczególnych gminach danego powiatu, pozwoliła na wykonywanie przekrojowych analiz oraz prezentowanie innych danych wykorzystanych w modelu biznesowym na mapie.

Przykład 4: Analiza danych w górnictwie

Przykład przedstawiający zastosowanie BI w sektorze górniczym dotyczy przede wszystkim analizy i raportowania danych dotyczących parametrów złożowych i rozliczania wydobycia - jednego z wielu aspektów działalności górniczej, ale mającego bardzo istotny wpływ m.in. na wyniki ekonomiczne przedsiębiorstwa górniczego. Celem projektu była prezentacja technologii BI jako efektywnego środowiska analitycznego i raportującego dla poziomu zarządu przedsiębiorstwa górniczego.

Głównym źródłem danych, które podlegać miały analizie, są dane dotyczące parametrów złożowych oraz wydobycia, ale także innych obszarów istotnych z punktu widzenia racjonalnej i bezpiecznej gospodarki złożem, m.in. zagadnienia dotyczące sytuacji hydrogeologicznej czy kwestie związane z monitorowaniem stanu elementów infrastruktury technicznej.

Elastyczność środowiska BI umożliwia również analizę innych danych hydrogeologicznych. Przykładem może być zestawianie informacji w sposób pozwalający na śledzenie dopływu wód do wyrobisk według zadanych kryteriów (geograficznych: dopływy w granicach zlewni; hydrogeologicznych: dopływy z wybranych poziomów wodonośnych). Odpowiednie złożenie danych umożliwia również śledzenie przy pomocy kokpitu analitycznego dynamiki zmian danego zjawiska. Przykładem może być tu analiza zmian zasięgu leja depresji w wybranym poziomie wodonośnym w czasie.

Konsekwencją zastosowania przekrojowego spojrzenia BI na zagadnienie jest znacząca poprawa efektywności monitorowania kosztów eksploatacji, rentowności poszczególnych obszarów złoża, a przede wszystkim zakładów górniczych dzięki agregowaniu danych i informacji pochodzących z różnych źródeł (dane geologiczno-górnicze, hydrogeologiczne, informacje dot. infrastruktury technologicznej czy aktualnych warunków rynkowych).

BI pozwala również na prognozowanie parametrów istotnych dla dalszego funkcjonowania przedsiębiorstwa w dowolnym przedziale czasowym (prognozy krótko, średnio i długoterminowe) dzięki efektywnej analizie danych dotyczących aktualnej sytuacji geologiczno-górniczej oraz powiązaniu tej informacji z bieżącą i prognozowaną sytuacją rynkową.

Przykład 5: Monitoring stanu urządzeń infrastruktury technicznej

Ostatnim przykładem prezentującym zastosowanie technologii BI z kontekstem przestrzennym jest jej wykorzystanie we wsparciu monitorowania urządzeń technicznych. Celem projektu była prezentacja danych dotyczących stanu urządzeń odstawy urobku w zakładzie górniczym z odniesieniem przestrzennym - ciągi technologiczne przenośników i ich stan przedstawione są na tle mapy wyrobisk. Analizę parametrów urządzeń można realizować poprzez śledzenie wartości poszczególnych parametrów albo poprzez graficzne oznaczanie stanu urządzenia na mapie, informujące o tym, że przekroczone zostały dopuszczalne wartości parametrów pracy. Takie podejście zdecydowanie ułatwia analizę stanu urządzeń, skracając czas niezbędny do podjęcia stosownych decyzji i efektywnego reagowania na ewentualne zagrożenia awarią. Rezultatem jest poprawa efektywności eksploatacji urządzeń poprzez ciągłe monitorowanie ich stanu i bieżące reagowanie na sygnały ostrzegawcze. Pozwala to również na ograniczenie kosztów eksploatacji poprzez ograniczenie ilości awarii dzięki działaniom profilaktycznym.

Korzyści

Zasadniczą korzyścią, jaką niesie technologia Business Intelligence, jest przede wszystkim spójność danych, z których korzysta użytkownik. Drugą istotną cechą jest jednorodność środowiska analitycznego. Obie te cechy pozwalają na zastosowanie rozwiązania w wielu obszarach działalności firmy. Kolejnym, bardzo ważnym atutem jest możliwość jednoczesnej analizy dużych ilości danych, pochodzących często z wielu źródeł.

Zastosowanie analityki przestrzennej, której przykładowe realizacje zaprezentowaliśmy w artykule, pozwala zarówno efektywnie analizować dane, jak i zrozumieć wpływ ich zależności przestrzennych na podejmowane decyzje strategiczne w szerokim spektrum zastosowań branżowych. Warto jeszcze raz zwrócić uwagę, że analityka biznesowa wykorzystująca kontekst przestrzenny w wielu przypadkach podnosi efektywność analiz, w niektórych będąc wręcz ich nieodzownym elementem.

Więcej o SHH sp. z o.o.

Od 1996 roku SHH realizuje w Polsce i za granicą projekty informatyczne związane z informacją przestrzenną. Spółka wdraża kompleksowe, skuteczne i perspektywiczne rozwiązania klasy GIS oparte o światowe standardy technologiczne. Produkty i usługi SHH są dedykowane dla zarządców infrastruktury transportu (m.in. drogownictwo, kolejnictwo, komunikacja miejska), zakładów przemysłowych (m.in. górnictwo, produkcja przemysłowa), przedsiębiorstw sieciowych (m.in. elektroenergetyka, ciepłownictwo, gazownictwo, wodociągi i kanalizacja), jak również urzędów oraz biur projektowych i geodezyjnych. Firma posiada potencjał merytoryczny, technologiczny i wdrożeniowy do realizacji złożonych projektów w zakresie GIS.

Główne obszary działalności SHH: budowa systemów informacji przestrzennej i technicznej, tworzenie baz i hurtowni danych przestrzennych, zasilanie systemów informatycznych w dane, rozwój dedykowanego oprogramowania, wdrażanie systemów wspomagających podejmowanie decyzji, dostarczanie rozwiązań sprzętowych w ramach realizowanych projektów, wszechstronne doradztwo i szkolenia specjalistyczne.

SHH jest twórcą inicjatywy GISforum (www.gisforum.pl) realizowanej poprzez trzy narzędzia: konferencję dedykowaną dla wielu branż, serwis tematyczny w wnp.pl oraz cykliczny newsletter.

Więcej na www.shh.pl
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Location Intelligence - Business Intelligence z kontekstem przestrzennym w praktyce

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!