XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Łódzkie szpitale marszałkowskie w sieci, czyli jak samorząd tworzy nowoczesny system informacji medycznej

Łódzkie szpitale marszałkowskie w sieci, czyli jak samorząd tworzy nowoczesny system informacji medycznej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Pod koniec przyszłego roku 17 placówek medycznych, dla których organem założycielskim jest Samorząd Województwa Łódzkiego połączy Regionalny System Informacji Medycznej (RSIM). To nowatorski w skali kraju projekt, który ma zapewnić jednolitą infrastrukturę informatyczną wszystkim placówkom podległym samorządowi.

Sieć nie tylko zapewni Urzędowi Marszałkowskiemu w Łodzi szybki dostęp do danych statystycznych dotyczących funkcjonowania szpitala, dzięki czemu możliwa będzie błyskawiczna ocena jego pracy, ale też umożliwi elektroniczną wymianę danych między szpitalami. Uszczelni też cały system biały.

Dyrektorzy, będą mieć przy swoim stanowisku pracy wgląd w bieżące wydatki ponoszone na leczenie określonego pacjenta, czy zużycie leków, lekarze - do danych pacjenta znajdujących się na różnych oddziałach, a pacjenci zapewnioną e-rejestrację.

Koszt realizacji przedsięwzięcia w to 40 mln zł, z czego 75 proc. środków pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Będą dwa etapy

- Wprowadzanie RSIM podzielono na dwa etapy. Pierwszy obejmuje budowę odpowiedniej infrastruktury sieciowej, instalację sprzętu i oprogramowania w zakładach opieki zdrowotnej województwa łódzkiego. W drugim etapie powstanie portal medyczny, za pomocą którego pacjent będzie mógł dostać szybką informację o dostępności poszukiwanego specjalisty. Istotną funkcjonalnością portalu będzie ewidencja, wskazująca, gdzie znajdują się dokumenty leczenia każdego pacjenta - informuje Marcin Zawisza, kierownik projektu RSIM.

- W skład budowanej infrastruktury sieciowej wejdą połączenia światłowodowe między budynkami, okablowanie strukturalne, zostaną zmodernizowane serwerownie, zainstalowane urządzenia aktywne dla potrzeb lokalnych sieci teleinformatycznych w placówkach - tłumaczy. Niedawno marszałek województwa łódzkiego podpisał umowę ze spółką Asseco Poland, która zajmie się budową infrastruktury sieciowej.

Czysty zysk dla szpitali

Bardzo pozytywnie projekt ocenia Piotr Korżyk, lekarz naczelny Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. M. Pirogowa w Łodzi.

- Dzięki temu przedsięwzięciu nasz szpital zyskuje nową sieć komputerową spełniającą wszystkie współczesne wymagania. Docelowo, możliwość wymiany informacji medycznych pomiędzy szpitalami marszałkowskimi - tłumaczy Korżyk.

I dodaje: - Wprawdzie posiadamy własną sieć wewnętrzną ale ona ma już kilka lat, a w konstruowaniu sieci od tej pory wiele się zmieniło, jako beneficjenci zyskamy jej darmową modernizację .

Z kolei Piotr Próba, kierownik działu informatycznego w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Skierniewicach przyznaje, że jego placówka jest jednym z podmiotów, które zyskają najwięcej.

- Nasz szpital posiada bardzo starą sieć, fragmentaryczną, powstałą pod koniec lat 90-tych, która dedykowana była jedynie administracji czyli tzw. części szarej. Część biała prowadzona jest na jednym stanowisku komputerowym - tłumaczy.

Szpital w Skierniewicach zlokalizowany jest w starym parku i zajmuje kilka budynków. Dlatego, gdyby był zmuszony sam inwestować w budowę takiej sieci, koszty związane z tą inwestycją byłyby dla placówki olbrzymim obciążeniem.

- Same przyłącza teletechniczne czyli położenie światłowodów między budynkami to dla naszej jednostki koszt ponad 200 tys. zł. To są olbrzymie pieniądze. Nie mówię o urządzeniach aktywnych i całej sieci, bo to jeszcze długa droga. Podaję jedynie koszty połączenia budynków z serwerownią - tłumaczy Próba.

Beneficjenci podkreślają też, że szpitale, w zależności od potrzeb zyskają nowe komputery, drukarki, monitory - wszystko to, co jest potrzebne, aby zainstalowane okablowanie, miało rację bytu.

- Dostaniemy ok. 200 terminali, kompletne wyposażenie serwerowni, z szafami, macierzami dyskowymi, dodatkowo PCT, ok. 80 urządzeń wielofunkcyjnych, na radiologię monitor radiologiczny, do tego całą sieć budowaną w ramach RSIM, światłowody, przewieszki, punkty dostępowe i oczywiście kompletne oprogramowanie, wszystko gratis - cieszy się Próba.

Czytaj więcej
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Łódzkie szpitale marszałkowskie w sieci, czyli jak samorząd tworzy nowoczesny system informacji medycznej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!