PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

MAC chce szybciej zakończyć aukcję LTE, mimo protestów

Autor: PAP
20-09-2015 09:23
MAC chce szybciej zakończyć aukcję LTE, mimo protestów

Mimo że aukcja trwa już ponad pół roku, a suma zadeklarowanych przez operatorów kwot za te częstotliwości ponad dwukrotnie przekroczyła założenia budżetowe państwa (obecnie ponad 7 mld zł), nadal nie widać końca licytacji.

Fot. Fotolia

Uniknięcie przewlekłości aukcji częstotliwości LTE, dzięki której w Polsce ma powstać sieć szybkiego internetu - to cel projektu noweli rozporządzenia MAC, nad którym pracuje Rada ds. Cyfryzacji przy resorcie. Przeciw rozporządzeniu protestują niektórzy uczestnicy aukcji.

Przewodniczący działającej przy MAC Rady do Spraw Cyfryzacji (RDC) Igor Ostrowski poinformował PAP, że zwrócił się do MAC z prośbą o czas na przedstawienie ewentualnych rekomendacji do projektu rozporządzenia. "Otrzymaliśmy zgodę i do wtorku mamy czas na przekazanie propozycji" - dodał.
Nad projektem pracuje obecnie zespół ekspertów telekomunikacyjnych RDC, pod przewodnictwem członkini Rady i byłej prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Anny Streżyńskiej. Jak powiedziała PAP Streżyńska, inicjatywa zespołu wynika z powszechnie krytycznych uwag zgłaszanych przez wszystkich uczestników konsultacji projektu rozporządzenia, którzy krytykowali zarówno jego treść, umocowanie formalne jak i potencjalne skutki.

"Obawiamy się, że będzie to (przyjęcie przez MAC nowelizacji rozporządzenia-PAP) dopiero początek problemów, które znajdą nieuchronny finał w wieloletnich procesach sądowych. Jak uczy nas dotychczasowe doświadczenie, procesy te potrwają 4-6 lat. Nie stać nas, jako społeczeństwa, aby tak ważne decyzje odsuwać w czasie. Stwierdziliśmy, że poszukamy innego rozwiązania, które byłoby akceptowalne z punktu widzenia interesu publicznego" - zaznaczyła Streżyńska.

Projekt rozporządzenia skrytykowali niektórzy uczestniczący w aukcji operatorzy telekomunikacyjni. Polkomtel w swoim stanowisku zaznaczył, że proponowana zmiana zmierza do przekształcenia trwającej obecnie aukcji w przetarg, ponieważ sprowadzi rywalizację operatorów jedynie do ostatniej rundy licytacyjnej. Dodatkowo, jak wskazał, chociaż w efekcie tak zakończona aukcja "de facto" niesie skutki przetargu, to nie stawia podobnych do przetargu wymagań, np. obowiązku zasięgnięcia przez prezesa UKE opinii prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

"W naszej ocenie proponowana nowelizacja rozporządzenia aukcyjnego stanowi kolejną próbę niewłaściwej (...) ingerencji organów łączności w procedurę selekcyjną w toku - podjętą bez poszanowania przepisów prawa oraz słusznych i chronionych interesów uczestników aukcji 800 i 2600 Mhz, którzy już ponieśli wielomilionowe koszty w związku z toczącą się aukcją, a w niedalekiej przyszłości mają ponieść wielomiliardowe nakłady inwestycyjne" - czytamy z kolei w stanowisku P4 czyli operatora sieci Play.

Operatorzy zarzucili projektowi również naruszenie konstytucyjnych standardów stanowienia prawa, m.in. zasady bezpieczeństwa prawnego i pewności prawa, zaufania do państwa, ochrony praw nabytych i przewidywalności regulacji. Wskazywali również na krótki termin na przygotowanie rozstrzygającej oferty 116 dnia aukcyjnego, która ma przesądzić o wyniku całego postępowania.

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

35 100 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

716 069 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 987 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP