XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

MAC: konkurs na projekt rozwoju sieci szerokopasmowych

MAC: konkurs na projekt rozwoju sieci szerokopasmowych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

15 października mija termin zgłaszania wniosków na projekty rozwoju sieci szerokopasmowych w ramach inicjatywy KE "Łączność w społecznościach" - poinformował MAC. Wybrane projekty otrzymują wsparcie i fundusze na rzecz rozwoju sieci szerokopasmowych.

"Łączność w społecznościach" (z ang. Connected Communities) to inicjatywa Komisji Europejskiej, której zadaniem jest wspieranie regionów i miast w ich działaniach na rzecz rozwoju sieci szerokopasmowych. Celem inicjatywy jest dokonanie wyboru innowacyjnych projektów pilotażowych, które dotyczą wdrażania szybkich łączy szerokopasmowych i mogą stać się wzorem dla podobnych działań w całej Unii Europejskiej, oraz udzielenia wsparcia wybranym projektom.

Pomysł na realizację takiego projektu może zgłosić każdy podmiot lokalny, regionalny lub krajowy, publiczny, prywatny. Realizacja zgłoszonego projektu musi odbywać się, w co najmniej jednym państwie członkowskim UE.

KE pomoże we wstępnej ocenie planu rozwoju sieci, zapewni pomoc techniczną ze strony Banku Światowego (opracowanie modeli biznesowych) i Europejskiego Banku Inwestycyjnego (fundusze). W ramach Europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych przygotowano budżet (m.in. na inwestycje w lokalne sieci szerokopasmowe) w wysokości 453 mld euro (plan do 2020 roku).

Jak informuje ministerstwo administracji i cyfryzacji na stronie internetowej, do 1 listopada br. zgłoszone projekty zostaną zakwalifikowane do trzech kategorii, w zależności od stopnia ich zaawansowania. W drugim etapie, który potrwa do 31 grudnia, wnioskodawcy zostaną poproszeni o uzupełnienie i doprecyzowanie informacji zawartych we wnioskach.

- Ostateczna ocena wniosków przez ekspertów Komisji Europejskiej i Banku Światowego planowana jest na 28 lutego 2015 r. Najlepsze projekty zostaną zakwalifikowane do otrzymania "pomocy technicznej", czyli wsparcia w zakresie pozyskania finansowania, technicznych aspektów projektu (takich jak architektura sieci lub model biznesowy) oraz kwestii prawnych - czytamy na stronie internetowej MAC.

Inicjatywa "Łączność w społecznościach" ma za zadanie umożliwienie szybszej realizacji celów zawartych w Europejskiej Agendzie Cyfrowej.

Zgodnie z Europejską Agendą Cyfrową do roku 2020 wszystkie gospodarstwa domowe w Unii Europejskiej podłączone mają być do internetu za pomocą łącz szerokopasmowych o prędkości minimum 30 Mb/s, a 50 proc. gospodarstw ma mieć zapewnione łącze o prędkości 100 Mb/s lub większej. Tymczasem inwestycje w sieci szerokopasmowe są wciąż niewystarczające, a z aktualnych danych wynika, że 64 proc. gospodarstw domowych w Unii ma dostęp do łączy o prędkości 30 Mb/s, a tylko 3 proc. dysponuje połączeniem o prędkości 100 Mb/s.

Więcej informacji na temat zasad ubiegania się o wsparcie w tej inicjatywie można znaleźć na stronie http://europa.eu/rapid/press-release_MEMO-14-474_pl.htm.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MAC: konkurs na projekt rozwoju sieci szerokopasmowych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!