MAC wraca do pierwotnego stanowiska dot. zarządzania internetem

MAC wraca do pierwotnego stanowiska dot. zarządzania internetem
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji ponownie zmieniło zapis dotyczący zarządzania internetem w stanowisku rządu ws. regulacji telekomunikacyjnych. Rząd będzie sprzeciwiał się rozszerzeniu mandatu Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego o te kwestie.

"Polska nie zgadza się na przepisy rozszerzające mandat ITU (Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny - PAP) o kwestie związane z zarządzaniem internetem m.in.: zarządzanie systemem nazw domen, przydzielaniem numerów i adresów IP, regulowaniem peeringu. Rząd RP nie popiera wprowadzenia w ramach ITR zapisów umożliwiających niektórym państwom ograniczanie swobód, praw podstawowych i wolności" - tak będzie brzmiało stanowisko MAC w sprawie zmian dotyczących zarządzania internetem w Międzynarodowych Regulacjach Telekomunikacyjnych (ITR). Podobnie wyglądał pierwotny zapis w opublikowanym przez rząd na początku października stanowisku, które potem zostało zmodyfikowane.

Opublikowane na początku października stanowisko rządu ws. rozszerzenia kompetencji ITU o zarządzanie internetem zostało zmodyfikowane w ubiegłym tygodniu. Rząd dopuścił wówczas w swojej strategii negocjacyjnej dyskusję na temat kwestii związanych z internetem, co wywołało sprzeciw niektórych organizacji pozarządowych, w tym fundacji Panoptykon.

MAC zdecydowało więc powrócić do pierwotnej wersji, która nie budzi takich wątpliwości.

"Zmiana stanowiska MAC w sprawie rozszerzenia mandatu ITU na kwestie związane z zarządzaniem internetem jest dla nas bardzo pozytywnym zaskoczeniem. Powrót do pierwotnego stanowiska rządu, które w tej sprawie stawiało jasne granice i sprowadzało się do stanowczego +nie zgadzamy się+, to dokładna realizacja postulatów, które przez ostatni miesiąc uporczywie zgłaszały organizacje pozarządowe i środowiska biznesowe" - powiedziała w środę PAP Katarzyna Szymielewicz z fundacji Panoptykon. Dodała, że jest zadowolona, "że te głosy rozsądku przebiły się w debacie publicznej i dotarły do ministerstwa".

"Otwarcie na negocjacje w kwestii tak wrażliwej, jak zarządzanie internetem na forum tak niedemokratycznym i zamkniętym jak ITU byłoby bardzo niebezpieczne. Z drugiej strony niepokojące jest, że stanowisko polskiego rządu w dość fundamentalnej sprawie zmienia się bardzo dynamicznie, a powody tych roszad pozostają niejasne" - dodała.

Podczas październikowych konferencji prasowych minister Boni wielokrotnie zaznaczał, że Polska, jako jeden z pierwszych krajów na świecie, poddała publicznej debacie Międzynarodowe Regulacje Telekomunikacyjne. Według ministra Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny, w ślad za Polską, upublicznił ten dokument w sześciu językach, co rozpoczęło ogólnoświatową debatę. "Mam nadzieję, że przekonamy większość krajów, że nadmiar zarządzania internetem jest szkodliwy dla wolności obywatelskich, a także dla rozwoju tej dziedziny życia" - mówił Boni.

Międzynarodowe Regulacje Telekomunikacyjne to dokumenty o randze umowy międzynarodowej precyzującej, w jaki sposób i według jakich zasad powinny być świadczone międzynarodowe usługi telekomunikacyjne. Regulacje miały zostać zatwierdzone na Światowej Konferencji Międzynarodowej Telekomunikacji (WCIT) w dniach 3-14 grudnia w Dubaju.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MAC wraca do pierwotnego stanowiska dot. zarządzania internetem

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!