Magdalena Gaj prezesem UKE

Magdalena Gaj prezesem UKE
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Sejm w piątek powołał wiceminister administracji i cyfryzacji Magdalenę Gaj na stanowisko prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Zastąpi sprawującą tę funkcję od pięciu lat Annę Streżyńską.

Za powołaniem Gaj głosowało w piątek 229 posłów, przeciwko 169, a od głosu wstrzymało się 40. Większość bezwzględna wynosiła 220 głosów.

Kandydaturę Gaj poparły kluby PO i PSL. Przeciw były kluby PiS, SLD i Solidarnej Polski. Ruch Palikota wstrzymał się od głosu.

Premier Donald Tusk powiedział przed głosowaniem z trybuny sejmowej, że Gaj wypełni obowiązki prezesa UKE równie dobrze, jak dotychczasowa szefowa Urzędu Anna Streżyńska. Dodał, że gdyby miał choć najmniejsze wątpliwości, nie zaproponowałby tej kandydatury. Podkreślał, że ze Streżyńską miał bardzo dobre relacje w ostatniej kadencji. "Rozmawialiśmy długo i pani Anna Streżyńska uzyskała ode mnie wtedy pełną gwarancję pracy przez całą kadencję, przy zachowaniu jej pełnej niezależności" - podkreślił. Według Tuska Streżyńska "bardzo solidnie" przez całą kadencję korzystała z tej niezależności.

"W maju zakończyła się kadencja szefowej UKE. (...) Dlaczego po upływie kadencji w maju nie podjąłem takiej decyzji? Bo uznałem za rzecz oczywistą i, powiedziałbym taką z gruntu przyzwoitą, że skoro za kilka miesięcy są wybory, nie wiadomo, kto będzie nowym premierem - a to premier ma możliwość wnioskowania do wysokiej izby o zmianę na tym stanowisku - więc dlatego powstrzymywałem się z tą decyzją do tego czasu".

Odnosząc się do sprawy ACTA, Tusk powiedział: "W sprawie ACTA nie otrzymałem żadnego sygnału od pani prezes UKE, nie licząc ostatnich kilkudziesięciu godzin, kiedy już sprawa nabrała charakteru bardzo powszechnego. Więc, jeśli możemy mieć zastrzeżenia do różnych instytucji, że nie wyczuły wrażliwości tematu (...), to muszę powiedzieć - nikt tu nie jest bez winy". Dodał, że nie czuł się przez szefową UKE "jakoś szczególnie uprzedzany o wątpliwościach związanych z ACTA".

"Nie chcę więcej na temat mówić, bo wolałbym mówić dziś wyłącznie dobrze i mam powody mówić wyłącznie dobrze o pani Annie Streżyńskiej. Jeszcze raz składam jej osobiste serdeczne gratulacje za te 5 lat" - zaznaczył premier.

Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni przedstawiając wniosek o powołanie Gaj na stanowisko szefowej UKE podkreślił, że dzięki jej umiejętnościom udało się doprowadzić do zawarcia porozumień pomiędzy marszałkami województw i inwestorami, co daje szanse na szybką budowę nowych sieci telekomunikacyjnych i szybszy internet. "Chcę też, w imieniu pana premiera i swoim, serdecznie podziękować pani Annie Streżyńskiej, dotychczasowej prezes UKE" - powiedział.

Przeciwko powołaniu Gaj protestowali posłowie opozycji. Przemysław Wipler (PiS) powiedział, że Streżyńska jest jednym z najlepszych polskich urzędników po 1989 roku, a polscy podatnicy dzięki jej działaniom zaoszczędzili 23 mld zł. "Pani Streżyńska powinna na tej izbie być żegnana brawami i dostać kwiaty, które swego czasu dostał minister Grabarczyk. Sejm nawet nie postanowił jej podziękować za tę ciężka pracę" - podkreślił. Gaj zarzucił natomiast odpowiedzialność za poważne zaniedbania legislacyjne i nietransparentność procesu cyfryzacji telewizji. "Dlatego klub PiS będzie głosował przeciwko tej kandydaturze" - stwierdził.

Bartłomiej Bodio (Ruch Palikota) pytał, dlaczego od maja rząd nie przejmował się upływem kadencji Streżyńskiej, a do zmiany dochodzi dopiero teraz. "Czy nie jest to kara za niewłaściwe podejście do ACTA przez panią prezes Streżyńską? Kto będzie następny? Może Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych Wojciech Wiewiórowski? (...) Ruch Palikota nie poprze tego wniosku" - powiedział. Ostatecznie RP wstrzymał się od głosu.

Arkadiusz Mularczyk (Solidarna Polska) podkreślił, że Streżyńska dała się poznać jako wybitny urzędnik i osoba działającą w interesie konsumentów. "Podstawową cechą, która była charakterystyczna dla Anny Streżyńskiej, była jej niezależność od rządu (...) Czy ta niezależność, panie premierze, przeszkadzała panu?" - pytał. Dodał, że Gaj najprawdopodobniej będzie prowadzić politykę zgodnie z interesem rządu Tuska. Zapowiedział, że jego klub nie poprze wniosku o jej powołanie.

Leszek Aleksandrzak (SLD) oświadczył, że jego klub zagłosuje przeciwko powołaniu Gaj, bo nie ma powodów, żeby odwoływać Streżyńską. "Jesteśmy przeciw tej kandydaturze" - powiedział.

Gaj jest magistrem prawa, absolwentką Wydziału Prawa na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W lutym 2009 r. premier Donald Tusk powołał ją na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury. Po powstaniu Ministerstwa Cyfryzacji i Administracji w listopadzie 2011 r. została w nim wiceministrem odpowiedzialnym za sprawy telekomunikacji i poczty.

Gaj od 2001 r. pracowała w Urzędzie Regulacji Telekomunikacji, Urzędzie Regulacji Telekomunikacji i Poczty, a obecnie Urzędzie Komunikacji Elektronicznej - w Departamencie Prawnym. Od 2005 r. była dyrektorem Departamentu Prawnego. Zajmowała się tematyką związaną z prawem telekomunikacyjnym, prawem pocztowym, administracyjnym, cywilnym i europejskim.

Prezesa UKE powołuje i odwołuje Sejm za zgodą Senatu na wniosek Prezesa Rady Ministrów. Kadencja Prezesa UKE trwa 5 lat.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Magdalena Gaj prezesem UKE

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!