PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Marsz z przeszkodami do społeczeństwa informatycznego

Autor: wnp.pl (PS)
15-02-2012 20:11
Marsz z przeszkodami do społeczeństwa informatycznego
fot. Andrzej Wawok

Michał Boni: W przyszłym tygodniu spotykam się z prezesem Polskich Sieci Elektroenergetycznych aby omówić, jak efektywnie wykorzystać potencjał tej spółki i jej modernizowane linie do połączenia projektowanych sieci światłowodowych z odbiorcami końcowymi Internetu.

Tak Michał Boni, minister administracji i cyfryzacji, odpowiedział na pytanie zadane podczas posiedzenia sejmowej komisji Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii co można zrobić, żeby Internet szerokopasmowy dotarł do domów i biur. Z doświadczenia wynika, że ułożeniem ostatniej mili nie są zainteresowani operatorzy telekomunikacyjni.
Minister Boni informował posłów o kierunkach planowanych działań w zakresie informatyzacji i rozwoju społeczeństwa informacyjnego.

- W zestawieniach unijnych nt. rozwoju społeczeństwa informatycznego w wielu sprawach przesunęliśmy się w górę, ale w trakcie realizacji programów napotkaliśmy też na nieprzewidziane problemy – powiedział. - Bardziej ścisłe dane zaprezentujemy w raporcie otwarcia naszego resortu, który ukaże się w połowie marca.

W przedstawionej dziś informacji resort przypomina, że głównym problemem infrastrukturalnym jest niedostateczne rozpowszechnienie łączy szerokopasmowych oraz niska przepływność sieci, natomiast społecznym – wykluczenie cyfrowe. Ponad połowa gospodarstw domowych bez dostępu do Internetu nie ma go z braku potrzeby, a 30 proc. z braku wiedzy, jak się nim posługiwać. Poziom umiejętności cyfrowych Polaków jest często niższy (z wyjątkiem młodzieży), niż przeciętnie w UE, podobnie jak zainteresowanie szkoleniami.

Ale z drugiej strony, niski jest poziom usług e-administracji, dlatego w Polsce korzysta z niej 28 proc. Polaków, przy średniej UE 42 proc. W tym przypadku przyczynami są wąska oferta i zbyt niski stopień zaawansowania usług.

- Zakładamy, aby do 2015 roku zwiększyć o 27 tys. km (o 1/5) długość linii światłowodowych – powiedział minister Boni. – Jednak proces ten, realizowany ze środków RPO przez wojewodów, jest w różnym stopniu zaawansowania.

Minister ocenia, że wiele osiągnięć, ale i problemów występuje z wdrażaniem programu „Elektronicznej platformy usług administracji publicznej” (ePUAP). Część z problemów wynika z powodów legislacyjnych i braku przystawania (kompatybilności) przepisów. Np. nie ma możliwości przygotowania zunifikowanego formularza na różnych szczeblach administracji samorządowej, co uniemożliwia składania takich e-dokumentów do elektronicznej skrzynki podawczej (ESP).

Kontrowersje posłów wzbudziły w szczególności prace nad programem „Cyfrowa szkoła”. W założeniu, ma ono przygotować uczniów do świadomego i aktywnego uczestnictwa w społeczeństwie informatycznym. Posłowie pytali, czy obowiązki wdrożenia programu zostaną przerzucone na samorządy i jak ominąć największą barierę – słabych kompetencji nauczycieli. Minister przypomniał, że jest to program wieloletni, do wykonania w okresie 2012-2015 i zakłada m.in. dotacje dla szkół na zakup sprzętu i nowoczesnych pomocy dydaktycznych.

- Po to uruchomimy w tym roku program pilotażowy w wybranych szkołach, aby określić właściwe strategie – powiedział Michał Boni. – Nie można też wprowadzić projektu, którego nie uniosą samorządy.

KOMENTARZE (1)

KOMENTARZE (1)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 374 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP